Egipskie władze zdecydowały, że mecze tamtejszej Premier League będą mogły się toczyć z udziałem publiczności. Na stadionach w Kairze i Aleksandrii zmagania będzie mogło oglądać po 10 tys. fanów, a na mniejszych stadionach po 5 tysięcy.
Niestety, mecze pomiędzy czołowymi zespołami, takimi jak Al-Ahli, Zamalek, Al-Ittihad, Ismaily, Al-Masry Club czy Damanhur będą dalej rozgrywane, ze względu na bezpieczeństwo, przy pustych trybunach.
Przypomnę, że obostrzenia wprowadzono po tym, jak w lutym 2012, a było to już w burzliwym okresie po obaleniu prezydenta Hosni Mubaraka, w meczu rozegranym na stadionie w Port Said pomiędzy Al-Masry, a Al-Ahli zginęły aż 74 osoby. Była to jedna z największych futbolowych tragedii nie tylko w Afryce, ale w historii światowej piłki.
W styczniu zeszłego roku sąd zdecydował o skazaniu 21 fanów Al-Masry na karę śmierci. Wywołało to gwałtowne protesty w Port Saidzie, w wyniku których zginęło 30 osób. ZOBACZ TEKST EGIPT PŁONIE
Sam byłem w tym mieście podczas Pucharu Narodów w 2006 roku. Grały tam wtedy w grupie D reprezentacje Nigerii, Senegalu, Ghany i Zimbabwe. Nawet tam wtedy nocowałem. Na stadionie zawsze było spokojnie, a mnie uderzało tylko to, że podczas grania hymnów egipscy oficjele ostentacyjnie siedzieli na swoich miejscach. Nigdy bym nie przypuszczał, że mogłaby się tam wydarzyć taka tragedia, w której zginęło tylu kibiców.
Michał Zichlarz, Afrykagola.pl