Wojna z małżeństwami dla paszportu

afryka.org Wiadomości Wojna z małżeństwami dla paszportu

Suazi nie chce cudzoziemców, którzy wchodzą w związki małżeńskie z obywatelami tego kraju. Przynajmniej tak wynika z wypowiedzi nowego przewodniczącego komisji przyznającej obywatelstwo.

Zonke Khumalo zapowiada dokładną weryfikację każdego wniosku o przyznanie statusu obywatela Suazi. Deklaracja Khumalo miała zaskoczyć wszystkich obecnych na uroczystości jego zaprzysiężenia – donosi „The Times o Swaziland”.

Zaraz po uroczystości zaprzysiężenia na przewodniczącego, Khumalo ostrzegł przed ślubami dla obywatelstwa. Ogłosił, że nie będzie tolerował legalizacji takich związków. Tylko ci, którzy okażą szacunek dla państwa i króla mogą liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosków o obywatelstwo – cytuje wypowiedź Khumalo „The Times of Swaziland”.

Stanowisko Khumalo stoi w sprzeczności z obowiązującą w Suazi konstytucją. Jej 44 rozdział mówi wyraźnie o tym, że kobieta, która nie jest obywatelką Suazi, nabywa obywatelstwo w dniu swojego ślubu z obywatelem tego kraju. Wystarczy jeśli zna siswati lub angielski, zamierza mieszkać w Suazi, ma na to odpowiednie środki i zamierza pracować na rzecz swojej nowej ojczyzny. Jednak ta sama konstytucja nie mówi nic o obcokrajowcach, którzy chcieliby ożenić się z obywatelkami Suazi – zauważa „The Times of Swaziland”.

(kofi)

 Dokument bez tytułu