“Wodzu przeproś za niewolnictwo!”

afryka.org Wiadomości „Wodzu przeproś za niewolnictwo!”

Za niewolnictwo przeprosił już amerykański senat i były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair. Kto jeszcze powinien prosić o wybaczenie? Według koalicji zrzeszającej działaczy praw człowieka, w tym tych należących do organizacji z Nigerii, teraz powinni to zrobić afrykańscy tradycyjni wodzowie.

“Nie możemy oskarżać wyłącznie białych za niewolnictwo” – czytamy w oświadczeniu adresowanym do tradycyjnych przywódców z Nigerii – „tym bardziej, że tradycyjni wodzowie nie są bez winy. Pomagali i chwytali członków bezbronnych społeczności, aby sprzedać ich Europejczykom, Amerykanom i innym handlarzom niewolników. Muszą przeprosić, mając na uwadze pamięć o naszych przodkach. W ten sposób zamkną rozdział nazywany handlem niewolnikami. Przeprosiny nie powinny mieć wyłącznie charakteru ustnej deklaracji. Wodzowie powinni złożyć specjalne ofiary i zadośćuczynić przodkom wywiezionym na niewolniczych statkach”.

Apel nigeryjskich działaczy praw człowieka nie bez przyczyny został ogłoszony dopiero teraz. W Nigerii trwają pracę nad nową konstytucją, która ma uznać tradycyjnych przywódców. CRC chce, aby takie uznanie nastąpiło dopiero po złożeniu oficjalnych przeprosin.

ostro

 Dokument bez tytułu