Ćwierć miliona na placu Tahrir

afryka.org Wiadomości Ćwierć miliona na placu Tahrir

Aż ćwierć miliona osób demonstrowało we wtorek swój sprzeciw wobec rządów prezydenta Hosniego Mubaraka na kairskim placu Tahrir.

Demonstranci nie chcą słyszeć o ustąpieniu Mubaraka dopiero we wrześniu, w związku z planowanymi wyborami. Domagają się jego dymisji już teraz. Zapowiedzi Mubaraka o pokojowym przekazaniu władzy, nie budzą zaufania wśród przeciwników egipskiego prezydenta.

Niepokoje trwają w Egipcie już trzeci tydzień. Sygnałem do manifestacji przeciwko reżimowi Mubaraka były wydarzenia w Tunezji, skąd został wygnany tamtejszy wieloletni prezydent Ben Ali. Egipt, gdzie silną władzę sprawował Mubarak, postanowił pójść śladami Tunezyjczyków.

Mubarak wciąż pozostaje u władzy, a Egipt tonie w politycznym chaosie. Wtorkowa demonstracja była jedną z największych zorganizowanych w centrum Kairu. Przez lata Mubaraka wspierał Zachód, bo był on gwarantem świeckiej i przyjaznej Izraelowi polityki w tym trudnym regionie świata. Jego upadek może przynieść wzmocnienie pozycji egipskich islamistów, związanych z Bractwem Muzułmańskim.

lumi

 Dokument bez tytułu