Wielokulturowe Street Party

afryka.org Polecamy Wielokulturowe Street Party

Wielokulturowe Warszawskie Street Party to festiwal uliczny wszystkich mieszkańców Warszawy, których różnorodne pochodzenie składa się na barwną mozaikę kulturową, często niedostrzeganą czy niedocenianą w codziennym pośpiechu. Jego celem jest promocja wielokulturowości poprzez wspólną, radosną zabawę. Tegorocznym motywem przewodnim festiwalu jest: “Warszawa stolicą kultur”.

Założeniem festiwalu jest prezentacja – poprzez sztukę, zwłaszcza muzykę i taniec – kultur mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności imigranckich obecnych w Warszawie oraz aktywnie uczestniczących w tworzeniu jej wielokulturowego bogactwa. Jedną z głównych wartości tego wydarzenia jest fakt, że w jego przygotowanie zaangażowanych jest wiele organizacji i instytucji promujących kultury społeczności mniejszościowych i imigranckich oraz osoby bezpośrednio się z nich wywodzące, chcące zaprezentować swoje tradycje szerokiej publiczności.

Chcemy, aby Street Party stało się wizytówką Warszawy – podobnie jak Karnawał w Rio de Janeiro czy Notting Hill Carnival w Londynie. Niezwykłe zainteresowanie, jakim cieszyło się Street Party w dwóch poprzednich latach (edycje 2007 i 2008), przekonało nas, jak otwarci na różnorodność kulturową są warszawiacy i jak ważna jest organizacja kolejnych edycji wydarzenia.

Na tegoroczny program festiwalu złoży się nie tylko wydarzenie główne (wielokulturowa parada oraz miasteczko 30 sierpnia), ale także wydarzenia towarzyszące – m.in. warsztaty robienia strojów i masek karnawałowych oraz Before Street Party z koncertem Djolof-Man i imprezą klubową w afrykańskich rytmach (27 sierpnia w klubie Harenda).

Samo wydarzenie główne – parada oraz miasteczko odbędą się w ostatnią niedzielę sierpnia. To właśnie 30 sierpnia wielokulturowa, barwna parada przejdzie od Placu Bankowego do miasteczka wielokulturowego zbudowanego w tym dniu na przestrzeni Krakowskiego Przedmieścia. Na terenie miasteczka będzie można m.in. wziąć udział w warsztatach tanecznych i językowych, poznać sztukę z różnych zakątków świata, skosztować etnicznych potraw, zrobić hennę, pomalować ciało w etniczne wzory. W trakcie festiwalu swoje kultury zaprezentują m.in. społeczności afrykańskie, arabskie, latynoamerykańskie, kaukaskie, społeczność indyjska, wietnamska, żydowska, ukraińska.

Ponadto, specjalnie z myślą o najmłodszych uczestnikach przygotowana zostanie specjalna strefa zabaw dla dzieci, w której będą mogły wziąć w warsztatach muzycznych, tanecznych, zajęciach językowych i plastycznych, a także poznać gry pochodzące z różnych kultur.

Zapraszamy także do tworzenia własnych przebrań inspirowanych różnymi kulturami – w trakcie festiwalu odbędzie się Konkurs na tytuł Króla i Królowej Parady – najciekawiej przebrane osoby otrzymają nagrody!

Przed samym konkursem zostaną zorganizowane warsztaty, w ramach których będzie nauczyć się robić maski oraz dekorować tkaniny. Zajęcia poprowadzi wszechstronny litewski artysta i plastyk Linas Domarackas. Podczas warsztatów można będzie przygotować stroje do konkursu, który 30 sierpnia w miasteczku wielokulturowym poprowadzi Catherine Kasima Kanda.

Niech wspólna zabawa w sercu Warszawy połączy w tańcu i przy dźwiękach muzyki ludzi ciekawych świata, zafascynowanych jego różnorodnością, chcących go poznawać także dzięki rozrywce.

Emilia Skiba

 Dokument bez tytułu