Wielokulturowe Warszawskie Street Party to festiwal uliczny wszystkich mieszkańców Warszawy, których różnorodne pochodzenie składa się na barwną mozaikę kulturową, często niedostrzeganą czy niedocenianą w codziennym pośpiechu. Jego celem jest promocja wielokulturowości poprzez wspólną, radosną zabawę. Tegorocznym motywem przewodnim festiwalu jest: “Warszawa stolicą kultur”.
Założeniem festiwalu jest prezentacja – poprzez sztukę, zwłaszcza muzykę i taniec – kultur mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności imigranckich obecnych w Warszawie oraz aktywnie uczestniczących w tworzeniu jej wielokulturowego bogactwa. Jedną z głównych wartości tego wydarzenia jest fakt, że w jego przygotowanie zaangażowanych jest wiele organizacji i instytucji promujących kultury społeczności mniejszościowych i imigranckich oraz osoby bezpośrednio się z nich wywodzące, chcące zaprezentować swoje tradycje szerokiej publiczności.
Chcemy, aby Street Party stało się wizytówką Warszawy – podobnie jak Karnawał w Rio de Janeiro czy Notting Hill Carnival w Londynie. Niezwykłe zainteresowanie, jakim cieszyło się Street Party w dwóch poprzednich latach (edycje 2007 i 2008), przekonało nas, jak otwarci na różnorodność kulturową są warszawiacy i jak ważna jest organizacja kolejnych edycji wydarzenia.
Na tegoroczny program festiwalu złoży się nie tylko wydarzenie główne (wielokulturowa parada oraz miasteczko 30 sierpnia), ale także wydarzenia towarzyszące – m.in. warsztaty robienia strojów i masek karnawałowych oraz Before Street Party z koncertem Djolof-Man i imprezą klubową w afrykańskich rytmach (27 sierpnia w klubie Harenda).
Samo wydarzenie główne – parada oraz miasteczko odbędą się w ostatnią niedzielę sierpnia. To właśnie 30 sierpnia wielokulturowa, barwna parada przejdzie od Placu Bankowego do miasteczka wielokulturowego zbudowanego w tym dniu na przestrzeni Krakowskiego Przedmieścia. Na terenie miasteczka będzie można m.in. wziąć udział w warsztatach tanecznych i językowych, poznać sztukę z różnych zakątków świata, skosztować etnicznych potraw, zrobić hennę, pomalować ciało w etniczne wzory. W trakcie festiwalu swoje kultury zaprezentują m.in. społeczności afrykańskie, arabskie, latynoamerykańskie, kaukaskie, społeczność indyjska, wietnamska, żydowska, ukraińska.
Ponadto, specjalnie z myślą o najmłodszych uczestnikach przygotowana zostanie specjalna strefa zabaw dla dzieci, w której będą mogły wziąć w warsztatach muzycznych, tanecznych, zajęciach językowych i plastycznych, a także poznać gry pochodzące z różnych kultur.
Zapraszamy także do tworzenia własnych przebrań inspirowanych różnymi kulturami – w trakcie festiwalu odbędzie się Konkurs na tytuł Króla i Królowej Parady – najciekawiej przebrane osoby otrzymają nagrody!
Przed samym konkursem zostaną zorganizowane warsztaty, w ramach których będzie nauczyć się robić maski oraz dekorować tkaniny. Zajęcia poprowadzi wszechstronny litewski artysta i plastyk Linas Domarackas. Podczas warsztatów można będzie przygotować stroje do konkursu, który 30 sierpnia w miasteczku wielokulturowym poprowadzi Catherine Kasima Kanda.
Niech wspólna zabawa w sercu Warszawy połączy w tańcu i przy dźwiękach muzyki ludzi ciekawych świata, zafascynowanych jego różnorodnością, chcących go poznawać także dzięki rozrywce.
Emilia Skiba