Wielkie koncerny naftowe chcą wiercić w Wirundze

afryka.org Wiadomości Wielkie koncerny naftowe chcą wiercić w Wirundze

Międzynarodowa organizacja WWF apeluje dziś do francuskiego koncernu paliwowego Total o rezygnację z planów wydobycia ropy naftowej na terenie Parku Narodowego Wirunga w Demokratycznej Republice Konga (DRK). Wirunga jest jedną z dwóch ostatnich na świecie ostoi krytycznie zagrożonych goryli górskich – żyje tu 200 z 880 tych niezwykle rzadkich zwierząt. Był to też pierwszy afrykański park narodowy wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Właśnie dzisiaj odbywa się spotkanie udziałowców koncernu Total, które może zadecydować o dalszych losach tego unikatowego miejsca – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.

Francuski koncern paliwowy Total posiada koncesję na wydobycie ropy naftowej na terenie Parku Narodowego Wirunga – mówi Jean Baptiste Roelens z organizacji ekologicznej WWF. – Koncesja ta pokrywa blisko 1/4 obecnej powierzchni parku. Nie możemy pozwolić na to, aby przyroda była chroniona tylko na papierze. Dlatego WWF apeluje do inwestorów koncernu Total o jasną i konkretną deklarację, że nie zdecydują się na wydobywanie paliw kopalnych na terenie Parku Narodowego Wirunga, ani też na żadnym innym obszarze światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

Organizacja ekologiczna WWF przekazała inwestorom francuskiego koncernu paliwowego Total list otwarty i liczy na konkretną odpowiedź i zobowiązanie. Obecnie koncesje na wydobycie paliw kopalnych pokrywają aż 85% powierzchni Parku Narodowego Virunga. 1/3 wszystkich koncesji należy do francuskiego koncernu paliwowego Total, a właścicielem połowy jest brytyjski koncern Soco International.

Park Narodowy Wirunga został wpisany na listę obiektów światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO w 1979 roku. Jest domem dla ponad 200 gatunków ssaków i 700 gatunków ptaków. Działalność wydobywcza na terenie parku może zaburzyć jego równowagę, wpływając negatywnie rzadkie gatunki zwierząt, takie jak goryle górskie, słonie, hipopotamy lub okapi. WWF chroni przyrodę w DRK już od wielu lat. Dzięki jego wsparciu udało się zorganizować patrole strażników w parku Wirunga. Prowadzone są również projekty, które mają zmniejszyć presję ludzi na ostoję goryli, przede wszystkim wycinkę lasu, w celu pozyskania materiału opałowego.

za WWF Polska

 Dokument bez tytułu