Wielki talent z Kamerunu

afryka.org Wiadomości Polska Wielki talent z Kamerunu

Na polskich boiskach pojawił się nieprzeciętny talent z Afryki. Chodzi o 21-letniego napastnika z Kamerunu Roberta Ndip Tambe. Piłkarz pojawił się w Polsce kilka miesięcy temu, a wiosną błysnął nieprzeciętnym strzeleckim talentem. Na razie w niższej lidze, ale to akurat nie ma znaczenia.

Kameruńczyk wiosną szalał w czwartoligowym LZS Piotrówka. W klubie z Opolszczyzny pojawił się na początku kwietnia i dokonał niesamowitego wyczynu. W 13 ligowych spotkaniach strzelił dla Piotrówki aż 18 goli! Były mecze, że trafiał po trzy razy. To w dużej mierze dzięki niemu LZS Piotrówka w nowym sezonie ponownie zagra w III lidze.

Powie ktoś, co to za wyczyn kilkanaście trafień w niskiej lidze? Może i tak, ale Roberta oglądałem w akcji w środowym sparingowym meczu z Podbeskidziem Bielsko-Biała (1:1). Na tle rywala z ekstraklasy pokazał, że ma olbrzymi potencjał i potrafi grać. Jest silny fizycznie, szybki i dobrze wyszkolony technicznie. W starciu z bielszczanami zdobył zresztą wyrównującego gola.

Oto co mówi o sobie. – Jestem wychowankiem Njalla Quan Sport Academy. To klub z miasta Limbe z Południowo-Zachodniego Regionu Kamerunu. Zaczynałem tam jako młody chłopak. Potem przebiłem się do pierwszego zespołu, który gra w najwyższej klasie rozgrywkowej w moim kraju. W drugim sezonie gry zdobyłem dziewięć goli, a w kolejnym już trzynaście. W 2013 roku wziąłem udział w turnieju dla młodzieżowych drużyn z krajów frankofońskich, który odbył się we Francji. Z kolei rok temu byłem na obozie z kadrą narodową Kamerunu – opowiada.

Jego menedżerem jest John Chibuzo Nwankpa. Nigeryjczyk grał u nas w klubach z niższych lig. Kilka razy znalazł się na „Liście piłkarzy z Afryki w Polsce”, którą co rundę przygotowuje Mateusz Mleczak.

– Robert to nieprzeciętny talent. Miał trafić do Wisły Kraków, ale akurat zwalniano wtedy Franciszka Smudę. Potem był temat z Piasta Gliwice, gdzie trenował mój kolega Angel Perez Garcia, ale też stracił pracę. Mamy nadzieję, że teraz Robert w końcu zagra w ekstraklasie – tłumaczy John Chibuzo.

Napastnikiem z Kamerunu zainteresowanych jest póki co kilka ekstraklasowych klubów. To Podbeskidzie, Piast Gliwice i Górnik Zabrze. Najbliższe dni pokażą, gdzie wyląduje Robert Ndip Tambe. Warto zapamiętać to nazwisko, bo wkrótce może być o nim naprawdę głośno!

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu