Wielki skandal w afrykańskiej Lidze Mistrzów!

afryka.org Wiadomości Sport Wielki skandal w afrykańskiej Lidze Mistrzów!

Wyobrażacie sobie europejską Champions League bez Barcelony? Chyba nie. A możecie sobie wyobrazić, że nagle UEFA decyduje, że jedenastka z Katalonii nie może dalej grać w rozgrywkach i nie przystąpi do finału z Manchesterem United? Absurd.

Tymczasem w Afryce piłkarscy decydenci postanowili, że w fazie grupowej African Champions League nie będzie grał triumfator tych rozgrywek w 2009 i 2010 roku TP Mazembe. Decyzję podjęto na 24 godziny przed losowaniem grup Ligi Mistrzów. Jedenastka z DR Konga została wyrzucona z rozgrywek i nie będzie broniła tytułu! Ta skandaliczna i niezrozumiała przez CAF decyzja spowodowana jest zamieszaniem z transferem piłkarza Janvier Besala Bokungu.

Cztery lata temu piłkarz przeszedł z klubu z Lubumbashi do tunezyjskiego Esperance Tunis. W tym roku wrócił do TP Mazembe i zagrał w meczach 1/16 afrykańskiej Ligi Mistrzów przeciwko ekipie Simba Sports Club. Już po czasie klub z Tanzanii wniósł protest. Okazało się, że nie do końca jasny był powrotny transfer Janvier Besala Bokungu z Tunezji do TP Mazembe. Na tej podstawie piłkarskie władze postanowiły wykluczyć z dalszych rozgrywek najlepszy obecnie klubowy zespół z Czarnego Lądu.

Kto w takim razie zagra w fazie grupowej? O jedno dodatkowe miejsce mają zagrać Simba Sports Club z Tanzanii z Wydad Casablanca z Maroka. Oba te zespoły zostały przecież wcześniej wyeliminowane przez finalistę zeszłorocznego klubowego Pucharu Świata.

Nie wiadomo, jak skończy się całe zamieszanie, bo „Wrony”, taki jest przydomek TP Mazembe, zapowiedziały odwołanie od decyzji, argumentując, że kontrakt Janvier Besala Bokungu z Esperance został rozwiązany zgodnie z futbolowymi przepisami za porozumieniem stron.

Tak na marginesie, to można powiedzieć, że jakie władze i szef, to takie decyzje… W tej sytuacji losowanie grup African Champions League zeszło na drugi plan.

LOSOWANIE GRUP AFRYKAŃSKIEJ LIGI MISTRZÓW

GRUPA A

Enyimba Aba (Nigeria), Al Hilal (Sudan), Coton Sport de Garoua (Kamerun), Raja Casablanca (Maroko)

GRUPA B

Al Ahly (Egipt), Esperance Tunis (Tunezja), Mouloudia Alger (Algieria), Simba Sports Club (Tanzania) lub Wydad Casablanca (Maroko)

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu