Wielki finał Rytmiki Świata!

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Wielki finał Rytmiki Świata!

W piątek, 19 lipca taras Cafe Kulturalna zamienił się w scenę, która gościła kilka grup bębniarskich z Polski i z zagranicy. Od godziny 20.00 można było posłuchać muzyki na żywo, a potem wziąć udział w brazylijskiej imprezie. Koncert został zagrany przez uczestników naszych fundacyjnych warsztatów, realizowanych w ramach projektu “Rytmika świata”.

Wieczór rozpoczął się pokazami uczestników warsztatów gry na bębnach Afryki Zachodniej (djembe i dundun) oraz batucady (instrumenty perkusyjne z Brazylii), którzy w dniach 8-11 lipca, czyli zaledwie w cztery dni opanowali materiał, który pozwolił im na wykonanie kilkuminutowego pokazu. Pod czujnym okiem instruktorów z zespołu Konoba oraz Ritmodelia, grupy pochwaliły się publicznie swoimi umiejętnościami. Ciężko było uwierzyć, że uczestnikom udało się opanować w ciągu zaledwie paru spotkań podstawy gry i nauczyć zestawu rytmów na finałowy pokaz, gdyż jakość i efekt zadziwił chyba wszystkich.

Warsztaty zorganizowała Fundacja „Afryka Inaczej” dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawa. Dzięki intensywnemu kursowi „Rytmika świata” około 80 warszawiaków mogło poznać podstawy gry na perkusjach afrykańskich i brazylijskich. Występy uczestników warsztatów „Rytmika świata” rozpoczęły pokazy grup perkusyjnych dużo bardziej zaawansowanych grup: Ritmo Bloco – warszawskiego dużego składu ćwiczącego wspólnie od ośmiu miesięcy, Ritmolanda – holenderskiej grupy perkusyjnej goszczącej na występie w Polsce oraz finałowy pokaz jednej z najstarszych, najlepszych polskich grup batucady – Ritmodelia. Żywiołowa, przepełniona energią muzyka przyciągnęła tłumy warszawiaków, którzy entuzjastycznie reagowali na pokazy zarówno początkujących jak i doświadczonych bębniarzy i perkusistów i dali się ponieść gorącym rytmom z dalekiej Afryki i Ameryki Południowej w samym sercu stolicy.

Urszula Frąckiewicz

Zadanie jest realizowane dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawy.

 Dokument bez tytułu