Wieczór z Makumbą?

afryka.org Czytelnia Blog Mamadou Diouf Wieczór z Makumbą?

Na taki wieczór zaprosiła sportowa redakcja I programu TVP! Bardzo niedawno, bo ósmego stycznia nowego roku. Nie mogłem w to uwierzyć. Główne wiadomości publicznej telewizji, bez skrępowania zaprasza miliony Polaków na Puchar Narodów Afryki w piłce nożnej, największe święto sportowe na kontynencie. Robi to w tak mało wychowawczy i lekceważący sposób.

Prezenter Maciej Kurzajewski dodał jeszcze „czy państwo pamiętają słynny hit zespołu B.C.?”. Dredy stanęły mi dęba!

Redakcja sportowa to spora grupa ludzi. Wszystko co ma być czytane na antenie jest raczej potwierdzone przez odpowiedzialną osobę. Tu chyba nie może być mowy o „niefortunnym incydencie”. Takimi terminami są określane w Polsce wszystkie wpadki tego typu na temat Afryki.

Próbowałem dodzwonić się do redakcji i prosić o sensowną zmianę na „wieczór z afrykańska piłką”. No właśnie. Czemu dziennikarze nie proponowali innego zaproszenia? Czemu tak obrażalski tytuł przeszedł przez redakcyjne sito? „Wieczór z Makumbą” jest obrazem pewnego stosunku do określonej grupy ludzi, do ich kultury i do ich kontynentu. Nazwijmy rzecz po imieniu. Jest to brak szacunku. Nic więcej.

Wyobrażam sobie śmiechy i uśmiechy, kiedy „pomysłowy” dziennikarz przyszedł do TVP sport i zaproponował takie zaproszenie. Do głównego wydania wiadomości. Nie wiem ilu Polaków zauważyło tę bezczelność i próbowało się kontaktować po wiadomościach z redakcją. Trzeba zaprotestować. Zrobiłem to dzwoniąc do pracownika ambasady Republiki Angoli, gospodarza Pucharu Narodów Afryki. Liczę na stanowczy list protestacyjny do MSZ-u. Najwyższy czas, aby afrykańskie placówki dyplomatyczne uczyły się polskiego i śledziły to, co się pisze i mówi w mediach. To nie może być tylko sprawa stowarzyszeń czy fundacji promujących Afrykę. Basta!

Tak też myślałem, gdy w 2006 roku, Niemcy przygotowały klipy o narodowych reprezentacjach, który zakwalifikowały się do Mundialu. Polaków pokazano w złym świetle. Jako złodziei w supermarkecie! Tak było. Specyficzne poczucie humoru Niemca? Czy to był incydent? Nie. Raczej brak szacunku. Pamiętam protest MSZ-u do niemieckich władz . I słusznie. Mam nadzieję, że tak postąpi ambasada Angoli w Warszawie. TVP obraziło mnie i wielu Afrykańczyków żyjących nad Wisłą swoim niesmacznym zaproszeniem do programu.

Mamadou

 Dokument bez tytułu