Wieczór południowoafrykańskiej poezji walki – “Guava Juice” w Poznaniu, już 26 lutego!

afryka.org Bez kategorii Wieczór południowoafrykańskiej poezji walki – „Guava Juice” w Poznaniu, już 26 lutego!

Koktajl Mołotowa, drink i… wieczór poezji

 

W piątek 26 lutego studenci anglistyki na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza wystąpią w poznańskim squacie Rozbrat ze swoim wieczorem południowoafrykańskiej poezji walki. Tytuł wieczoru – „Guava Juice” – to nazwa drinku, który będzie serwowany przy tej okazji. To także południowoafrykańska wersja granatu zapalającego – koktajlu Mołotowa, którego wybuchowy charakter będzie miała studencka prezentacja twórczości poetów RPA z epoki apartheidu.

Wieczór poezji z kraju, gdzie zimują bociany, a gdzie w latach 80-tych afrykanerskie dzieci modliły się „za szczęście wszystkich dzieci za Żelazną Kurtyną”, organizowany jest przez Koło Naukowe Zakładu Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich „XOLO” na UAM w Poznaniu.

Prezentowana będzie twórczość poetów takich jak między innymi.: Keorapetse Kgositsile, Mongane Wally Serote, Ingrid Jonker, Mazisi Kunene, Breyten Breytenbach. Ich utwory, rzucane z siłą Guava Juice – południowoafrykańskiego koktajlu Mołotowa – na przestrzeni dziesięcioleci rozsadzały mur nienawiści wybudowany przez apartheidowski rząd. Z gorzką, ale mimo wszystko niepozbawioną nadziei wizją świata dialog podejmie grupa studentów filologii angielskiej ze specjalizacją południowoafrykańską. Wiersze recytowane będą w języku angielskim. Da się też usłyszeć język afrikaans i xhosa. W murach Rozbratu zabrzmi nie tylko głos studentów, ale także gitara i skrzypce. W powietrzu będzie się unosić duch walki o wolność i równość.

Poznań, Rozbrat, ul. Pułaskiego 21a, piątek 26.02.2010, godz. 19:00. Wstęp wolny.

Występują: Natalia Durkalec, Wiktoria Ferenc, Marcelina Hertmann, Ania Jasiak, Karolina Drejerska, Irmina Kudrycka, Gosia Lipka, Zuzanna Gulczyńska, Natalia Skrzypczak, Cyryl Kwaśniewski, Tertius Kapp, Kasia Sielicka, Cormac Anderson.

Więcej informacji na stronie http://ifa.amu.edu.pl/~xolo/ , a przedsmak wieczoru w postacji zdjęć z prób – na http://www.facebook.com/pages/POZNAN/Guava-Juice-South-African-Poetry-Evening/270811088040?ref=mf .

 

—————-

SOUTH AFRICAN STRUGGLE POETRY EVENING

BY MEMBERS OF STUDENT SOCIETY FOR AFRICAN AFFAIRS AT ADAM MICKIEWICZ UNIVERSITY

FRIDAY, 26 FEB 2010, 7PM, Poznań, Rozbrat – Pułaskiego 21a  (Wielkopolska tramstop).

Language: English!

 

POSTER: http://ifa.amu.edu.pl/~xolo/img/guava-juice-poster.jpg

 

 Dokument bez tytułu