Więcej słoni w Ugandzie

afryka.org Wiadomości Więcej słoni w Ugandzie

Liczba słoni w Ugandzie wzrasta. Obecnie w tym kraju żyje 5 tysięcy tych dużych ssaków. W latach 70-tych, kiedy Ugandą rządził Idi Amin ilość słoni spadła do 2 tysięcy.

Najtrudniejszym okresem dla słoni był właśnie okres rządów Amina. Jeszcze w latach 60-tych ich liczbę szacowano na ponad 30 tysięcy osobników. W 1971 roku władzę, w rezultacie zamachu stanu, przejął właśnie Amin. Ten ugandyjski dyktator był odpowiedzialny za masowy odstrzał słoni. Członkowie służby bezpieczeństwa i kłusownicy polowali na nie dla kości słoniowej. Te słonie, które przetrwały przeniosły się do sąsiedniego Zairu (dziś Demokratyczna Republika Konga).

Po ośmioletnim okresie rządów Amina populacja ugandyjskich słoni skurczyła się do 2 tysięcy. Wszystko wskazywało na to, że koniec tych zwierząt jest bliski. Jednak przez ostatnie 20 lat prowadzono działania na rzecz zwiększenia liczby słoni. W ugandyjskich parkach narodowych i rezerwatach pojawili się dobrze uzbrojeni strażnicy, których zadaniem była ochrona tych zwierząt.

W latach 1999-2002 liczebność ugandyjskich słoni osiągnęła poziom 2500 osobników. Obecnie jest to już 5 tysięcy. Najwięcej z nich żyje w Parku Narodowym Queen Elisabeth (3 tysiące). Tysiąc słoni występuje w innym parku narodowym, Murchinson Falls.

Ekolodzy twierdzą, że chociaż nie da się już odbudować populacji słoni do poziomu z lat 60-tych, to warto chronić te duże ssaki. Nie tylko dla przyrody. Ważnym źródłem dochodu Ugandy stają się wpływy z turystyki. A obcokrajowcy chętnie przyjadą obejrzeć słonie w ugandyjskich parkach narodowych. Obecnie Ugandę odwiedza 500 tysięcy turystów rocznie.

(lumi)

 Dokument bez tytułu