WHO zaleca obrzezanie

afryka.org Wiadomości WHO zaleca obrzezanie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleciła obrzezanie mężczyzn jako jeden ze sposobów zmniejszenia liczby zakażeń wirusem HIV.

To kolejny krok naprzód – mówi Kevin De Cock, Dyrektor Wydziału ds. HIV/AIDS WHO. – Może to pomóc w krajach gdzie liczba zakażeń jest wciąż wysoka a liczba nieobrzezanych mężczyzn bardzo niska.

WHO zdecydowało się zarekomendować obrzezanie po tym jak w trzech miejscach w Afryce – Kisumu (Kenia), Rakai (Uganda) i Orange Farm (RPA) – przeprowadzono badania. Dowiodły one, że liczba obrzezanych mężczyzn zakażonych wirusem HIV w rezultacie kontaktów heteroseksualnych jest niższa o 60 procent niż wśród nieobrzezanych. Dlatego poza dotychczasowymi metodami zapobiegania HIV/AIDS WHO zaleca obrzezanie mężczyzn.

Obrzezanie nie chroni mężczyzn o orientacji homoseksualnej. Eksperci twierdzą, że w Afryce subsaharyjskiej może zapobiec prawie 6 milionom nowych zakażeń wirusem HIV w ciągu najbliższych 20 lat.

Należy pamiętać, że obrzezanie nie zapewnia całkowitej ochrony przed HIV/AIDS – podsumowuje Catherine Hankins z UNAIDS. – Nawet po jego dokonaniu mężczyźni powinni ciągle stosować inne środki zapobiegawcze, w tym prezerwatywy, bądź zachować abstynencję seksualną lub ograniczyć liczbę partnerów seksualnych.

Obecnie na świecie 30 procent mężczyzn (665 milionów) jest obrzezanych.

(ps, WHO)

 Dokument bez tytułu