Weterani Black Roots pierwszy raz w Polsce

afryka.org Kultura Muzyka Weterani Black Roots pierwszy raz w Polsce

Black Roots od 1979 roku uważani są za jedną z głównych sił brytyjskiego roots reggae. 11-osobowa ekipa z Bristolu zaprezentuje piękno brytyjsko-jamajskiego kulturalnego połączenia, zarówno w przeszłości, jak i obecnie.

Ta historia rozpoczęła się na chwilę przed tym, jak muzyka roots reggae w Wlk. Brytanii przyciągnęła ludzi, którzy odkryli w niej głos wypowiedający się przeciw niesprawiedliwości i alienacji spowodowanych przez tempo politycznych reform Margaret Thatcher.

Bezkompromisowe teksty Black Roots doskonale wyrażały ten społeczny protest. Zdobyli rozpoznawalność w całym kraju dzięki debiutanckiemu maxisinglowi  “Bristol Rock”, wydanemu przez ich własną wytwórnię Nubian Records w 1981 roku. Sam John Peel prezentował ich na antenie BBC Radio 1, gdzie okrzyknął ich “jednym z najlepszych nowych zespołów reggae w Wlk. Brytanii”.  Dla programu Peela zarejestrowali dwie sesje live w 1981 oraz 1983 roku. Rozpocżęło się koncertowanie na terenie całego kraju oraz fala zainteresowania w Europie po supporcie UB40 na ich trasie w 1984. Regularnie występowali na najważniejszych festiwalach w rodzaju Glastonbury czy WOMAD. Black Roots do lat 90-tych wydali dużą liczbę singli i albumów: “Black Roots” (1983), “The Frontline” (1984), “In Session” (1985) w BBC Records, “Tapes Allday Allnight” (1986), “Live Power” (1989), “Natural Reaction” (1990) oraz “With Friends” (1993) w Nubian Records. Pomiędzy 1991 a 1995 wypuścili również serię trzech dubowych albumów zatytułowaną “Dub Factor”, z dubowymi mixami Mad Professora oraz Dub Judah. Potem zamrozili swoje działania aż do 2004 roku, lecz lojalni fani wciąż o nich pamiętali. Doprowadziło to do ponownego zjednoczenia zespołu. Francuska wytwórnia Makasound oraz brytyjska Bristol Archive Records wydały reedycje klasycznego katalogu Black Roots. W 2012 roku grupa wydała pierwszy od ponad 20 lat album “On the Ground”, po którym ukazała się jej dubowa wersja. Ostatnia płyta ekipy z Bristolu to “Ghetto Feel”, wydana w ub. roku przez Soulbeats Records. To poważny zestaw piosenek w których słychać, że zespół nie idzie na kompromisy w dziedzinie głębokiego, korzennego brzmienia. Ich twórczość wciąż również niesie radykalny przekaz. W obecnym składzie zobaczycie sześciu oryginalnych członków zespołu. Unikalna jest siła aż czterech głównych wokalistów.

Black Roots to prawdziwy skarb europejskiej sceny muzyki korzeni i prawdziwa uczta dla fanów dźwięków grup pokroju Steel Pulse, Aswad czy Misty in Roots.

Po raz pierwszy w swej długiej historii pojawią się w Polsce na Red Stage Ostróda Reggae Festival w dniu 7 sierpnia.

Ostróda Reggae Festival

15. edycja, 6-9 sierpnia, Ostróda

Bilety: http://www.ostrodareggae.com/bilety

 Dokument bez tytułu