WESTERN UNION: small boats

afryka.org Kultura Sztuka WESTERN UNION: small boats

Isaac Julien jest jednym z najbardziej nowatorskich brytyjskich artystów wideo. Ukończył St. Martin’s School of Art, gdzie studiował malarstwo i film artystyczny. W 2001 roku był nominowany do Turner Prize. Jego prace znajdują się w najlepszych kolekcjach światowych – między innymi w Tate Modern, Centrum Pompidou, Muzeum Guggenheima i Hirshhorn.

W Zamku Ujazdowskim artysta zaprezentuje najnowszą, imponującą pięciokanałową instalację wideo „WESTERN UNION: small boats”, która stanowi refleksję na temat kosztów społecznych migracji zarobkowej do Europy. Julien przeciwstawia w niej piękne krajobrazy Sycylii i bogatą scenerię Pałacu Gangi (planu filmu „Lampart”, praca jest więc jednocześnie dialogiem z klasycznym dziełem Viscontiego) niebezpiecznej tułaczce afrykańskich emigrantów po Morzu Śródziemnym. Instalacja oscyluje pomiędzy obiektywną obserwacją i teatralnym spektaklem, dotykając społecznych kwestii emigracji zarobkowej. Wystawa w CSW Zamek Ujazdowski czynna jest do 14 czerwca.

W programie filmowym towarzyszącym wystawie znalazły się m.in. najnowszy film Juliena „Derek” z 2008 roku, poświęcony awangardowemu brytyjskiemu artyście Derkowi Jarmanowi, zajmującemu się malarstwem, reżyserią, teatrem literaturą. Jako pierwszy w Wielkiej Brytanii w swoich filmach podejmował otwarcie wątki homoseksualne. Narrację w filmie prowadzi Tilda Swinton, która jest także autorką scenariusza, a sam Jarman określał ją jako swoją największą muzę.

Emilia Skiba

 Dokument bez tytułu