Wciąż nie ma zgody w sprawie Sahary Zachodniej

afryka.org Wiadomości Wciąż nie ma zgody w sprawie Sahary Zachodniej

Rozmowy pokojowe pomiędzy Marokiem a Frontem Polisario, które miały zdecydować o przyszłości Sahary Zachodniej, przedłużają się. Patronujący im ONZ, poinformował, że wobec braku zadowalających rezultatów od poniedziałku do środy odbędzie się ich trzecia tura.

Dwie poprzednie tury miały miejsce w czerwcu i sierpniu ubiegłego roku. Żadna z nich nie zbliżyła obu stron konfliktu. Obecna sytuacja grozi jego rozpoczęciem na nowo, ponieważ miesiąc wcześniej, Polisario zapowiedział wznowienie walki zbrojnej z Marokańczykami, okupującymi Saharę Zachodnią.

Winne całego zamieszania wdaje się być Maroko, które nie zgodziło się na pełne wprowadzenie rezolucji ONZ w sprawie okupowanego terytorium. Przede wszystkim chodzi o referendum, które miałoby zdecydować o przyszłości Sahary Zachodniej. Marokańczycy od samego początku okupacji nie zgadzają się na jego przeprowadzeniem. Wciąż traktują to terytorium jako część swojego państwa.

Konflikt o Saharę Zachodnią trwa już 32 lata. Hiszpania, której kolonią był ten rejon Afryki oddała swoją saharyjską posiadłość Maroku i Mauretanii, nie pytając o zdanie Saharyjczyków (1975). Ci z kolei uformowali Front Polisario i ogłosili niepodległość Sahary Zachodniej (1976). Bojowników wsparła Algieria, która udzieliła im schronienia. Po wycofaniu się Mauretanii (1979), cały obszar Sahary przejęło Maroko, odgradzając się od Polisario systemem murów. W 1991 roku Polisario i Maroko zgodziły się na zawieszenie broni i od tego czasu trwają próby rozwiązania kwestii przyszłości Sahary Zachodniej.

(kofi)

 Dokument bez tytułu