Watch Docs 2010: “Karawana kobiet”

afryka.org Kultura Film Watch Docs 2010: „Karawana kobiet”

Co rok o tej samej porze kobiety z saharyjskiego plemienia Tubu wyruszają w czteromiesięczną wędrówkę przez pustynię. Karawana musi przez ten czas pokonać półtora tysiąca kilometrów.

Celem podróży są oazy w północnym Nigrze – kobiety udają się tam na zbiór daktyli. Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży owoców będą musiały utrzymać swoje rodziny przez cały kolejny rok. Mężczyźni Tubu akceptują tak długą nieobecność kobiet, bo dzięki ich wyprawie nie muszą sprzedawać tego, co na pustyni najcenniejsze – swoich wielbłądów. Ale podróż ma nie tylko wymiar ekonomiczny: pozwala kobietom na jakiś czas oderwać się od codziennej rzeczywistości, w której role płciowe są ściśle określone. Mężczyźni zajmują się zwierzętami, a kobiety – domem i dziećmi. W tej patriarchalnej społeczności kobieta – w przeliczeniu na wielbłądy – warta jest dwukrotnie mniej niż mężczyzna. Porywanie narzeczonych i aranżowane lub wymuszone małżeństwa to na Saharze codzienność.

Niektóre bohaterki filmu Nathalie Borgers nie chcą się z tym pogodzić. Amina nie chce wracać do męża i zamierza otworzyć w oazie własny sklepik. Mariama chciałaby wrócić do szkoły i zostać pielęgniarką. Tymczasem zbliża się czas powrotnej wyprawy przez Saharę… Ekipa filmowa towarzyszyła jednej z takich kobiecych karawan, których przetrwanie na pustyni zależy od dotarcia na czas do kolejnej ukrytej między wydmami studni. Przepiękne, wysmakowane ujęcia sylwetek zagubionych w pustynnym bezmiarze przeplatają się z kameralnymi zdjęciami wieczornych rozmów, dzięki którym poznajemy problemy kobiet i ich marzenia.

Cecylia Jakubczak

Karawana kobiet / Winds of Sand. Women of Rock / Vents de sable, femmes de roc
Austria/Belgia/Francja, 2009, 93′, reż. Nathalie Borgers

Film zostanie pokazany w ramach festiwalu Watch Docs 2010 w Warszawie, w dniach 3-12 grudnia 2010.

 Dokument bez tytułu