Już 7 lipca kolejna odsłona projektu „Jestem z Afryki, jestem z Warszawy”. Tym razem Fundacja „Afryka Inaczej”, we współpracy z Collegium Civitas, zaprasza do udziału w warsztatach plastycznych prowadzonych przez artystę pochodzącego z Mali – Seydou Zan Diarra.
Seydou Zan Diarra trafił do Polski niejako przez przypadek. Poszedł jednak za ciosem i po studiach weterynaryjnych osiadł na stałe w Polsce. Tu założył rodzinę, mieszka obecnie w Krakowie, gdzie prowadzi klinikę weterynaryjną. Inny przypadek sprawił, iż jeden z jego klientów zobaczył, jak Seydou rysuje i podarował mu jego pierwsze sztalugi, farby oraz pokazał podstawowe techniki mieszania barw. Tak zaczęła się rozwijać jego pasja artystyczna stłumiona w młodości i powstawały pierwsze obrazy przywołujące krajobrazy afrykańskie, tamtejsze obrzędy i instrumenty. Los po raz kolejny uśmiechnął się do Seydou, gdy znajoma dziennikarka, zachwyciwszy się malarstwem kolegi, postanowiła pomóc mu zorganizować jego pierwszy wernisaż.
Seydou Zan Diarra opowie w trakcie warsztatów o korzeniach sztuki afrykańskiej, o jej symbolice związanej z religią, magią, obrzędami, jej współczesnym obliczu, związkach ze sztuką europejską XIX i XX wieku. W końcu najwięksi abstrakcjoniści, dadaiści i fowiści europejscy, tacy jak P. Picasso, H. Matisse czy A. Modigliani czerpali silną inspirację lub tworzyli pod wpływem dzieł tworzonych na kontynencie afrykańskim, zwłaszcza rytualnych masek, fetyszy czy sztuki prymitywnej. Dlatego tak ważne do zrozumienia współczesnej sztuki świata zachodniego są jej źródła afrykańskie.
Warsztaty będą okazją do spotkania ze sztuką pochodzącą z Afryki, dzięki opowieściom samego artysty o jego drodze do malarstwa, jego inspiracjach, jak również możliwości samodzielnych prób twórczych pod okiem artysty.
Warsztaty odbęda się w dn. 7 lipca, w godz. 17.00-20.00 w sali 1254 Collegium Civitas (XII piętro Pałacu Kultury i Nauki – wejście od ul. Marszałkowskiej).
Zapraszamy serdecznie wszystkie osoby zainteresowane do zapisywania się na warsztaty. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapisy: urszula@afryka.org. Ilość miejsc ograniczona.
Urszula Frąckiewicz
Projekt „Jestem z Afryki, jestem z Warszawy” jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.