Walka ze skutkami powodzi w Nigerii

afryka.org Wiadomości Walka ze skutkami powodzi w Nigerii

Nigeryjski rząd ogłosił, że od 2000 roku na projekty związane z niwelowaniem skutków powodzi w okolicach największego miasta tego kraju, Lagos, pochłonęły już 42 miliony dolarów amerykańskich (USD).

Według oficjalnego komunikatu, powtarzające się od lat, silne powodzie w rejonie Lagos, są poważnym problemem klimatycznym, społecznym i ekonomicznym, szczególnie że dotyczą tej ogromnej metropolii.

Niełatwe położenie Lagos, na nisko usytuowanym wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, dodatkowo pogarsza od lat rozbudowująca się infrastruktura miejska, również ta nielegalna, związana z powiększającą się populacją mieszkańców slumsów. Codziennie do Lagos z innych cz궜ci kraju przybywa 3 tysiące nowych mieszkańców, którzy w większoœści osiedlają się w nielegalnie rozbudowywanych osiedlach, które niszczą naturalne bariery przeciwpowodziowe.

„W ciągu ostatnich 2 lat ponad 50% mieszkańców Lagos (7,5 miliona ludzi) zostało co najmniej raz dotkniętych powodzią: ich domy, sąsiedztwo czy biura są regularnie zalewane, a woda dochodzi nawet do kolan.” –ujawniają urzędnicy.

(maru)

 Dokument bez tytułu