Walka z malarią trwa

afryka.org Wiadomości Walka z malarią trwa

Aktywne zwalczanie malarii poprzez edukację, rozdawnictwo moskitier i leków, opryski przeciwkomarowe w ciągu ostatnich 10 lat pomogło uratować życie prawie 750 tys. dzieci w Afryce.

Kolejne 3 miliony dzieci mogą zostać uratowane do 2015 roku, jeśli tylko zostaną utrzymane inwestycje w walkę z malarią – przewiduje ostatnio opublikowany przez organizacje Roll Back Malaria we współpracy z WHO raport.

Aby oszacować pozytywne skutki programów do walki z malarią w 34 najbardziej zagrożonych chorobą krajach Afryki, naukowcy z Uniwersytetu Tulane z Luizjany użyli modeli komputerowych: „W samym 2010 roku udało się uratować 485 dzieci dziennie, co oznacza 18-procentowy spadek umieralności na malarię wśród dzieci w porównaniu z rokiem 2000″ – czytamy w raporcie.

Jako, że dotychczas nie wynaleziono skutecznej szczepionki przeciwko malarii, najlepszymi metodami walki z chorobą są działania prewencyjne, takie jak opryski, dystrybucja moskitier i leków zwalczających objawy oraz akcje edukacyjne. Tym bardziej, że nadal co roku malaria zabija w Afryce ponad 850 tys. ludzi, w większości małych dzieci. „Każdy tysiąc dolarów wydany na moskitiery pomoże uratować życie 380 dzieciom”- obliczają specjaliści z Roll Back Malaria.

maru

 Dokument bez tytułu