Wade: NEPAD to miliony dolarów wyrzucone w błoto

afryka.org Wiadomości Wade: NEPAD to miliony dolarów wyrzucone w błoto

Prezydent Senegalu Abdoulaye Wade oskarżył New Partnership for Africa's Development (NEPAD), który miał służyć rozwojowi Afryki o zmarnowanie milionów dolarów. Tym samym zrezygnował z swojego udziału w pracach NEPAD.

Wade uważa, że NEPAD to tylko czcza gadanina, która do niczego nie prowadzi. Dlatego nie chce marnować swojego czasu na kolejne spotkania tej grupy. W wywiadzie dla telewizji Africable miał powiedzieć, że kiedy setki milionów dolarów są wydawane na podróże i hotele, NEPAD wciąż nie wybudował ani jednej szkoły czy ośrodka zdrowia.

NEPAD powstał sześć lat temu. Jednym z jego założycieli był Senegal. Głównym celem NEPAD było zapewnienie takiego rozwoju Afryce, aby nie znalazła się na marginesie przemian na świecie, a jej mieszkańcy poprawili swoją sytuacje materialną.

NEPAD broni się przed oskarżeniami Wade . Twierdzi, że udało mu się zrobić wiele. To dzięki NEPAD załatwiono anulowanie długów.

Sam Wade jest równie kontrowersyjną postacią. Sposób sprawowania przez niego władzy budzi wiele protestów w Senegalu. Poza tym jest krytykowany za to, że bardziej dba o dyplomację niż o rozwiązanie wewnętrznych problemów swojego kraju.

(kofi)

 Dokument bez tytułu