Wade będzie przysięgać

afryka.org Wiadomości Wade będzie przysięgać

Dzisiaj odbędzie się uroczyste zaprzysiężenie prezydenta Senegalu. Po raz kolejny przysięgę będzie składał 80-letni już Abdoulaye Wade.

Uroczystość zaprzysiężenia odbędzie się na Stadionie Senghora. Będzie w niej uczestniczyć 60 tysięcy osób. Wezmą w niej udział przywódcy 20 państw, w tym prezydent RPA, Thabo Mbeki oraz przywódcy Burkiny Faso, Czadu, Kamerunu, Libii, Mali, Sierra Leone i Wybrzeża Kości Słoniowej.

Z okazji zaprzysiężenia i przypadającego na 4 kwietnia święta narodowego Wade ogłosił najbliższe trzy dni wolnymi od pracy.

W lutowych wyborach Wade zdobył 56 procent głosów. Jest weteranem senegalskiej sceny politycznej. Do 2000 roku, kiedy po raz pierwszy został wybrany na prezydenta, znajdował się w opozycji.

Pomimo doniesień o nadużyciach podczas głosowania, Sąd Najwyższy nie potwierdził tych informacji. Podobnego zdania byli obserwatorzy międzynarodowi, którzy uznali jego przebieg za prawidłowy.

Żaden z pozostałych 14 kandydatów, którzy startowali w wyborach prezydenckich nie otrzymał więcej niż 15 procent głosów. Jednak opozycja ma nadzieję na lepsze wyniki czerwcowych wyborów parlamentarnych.

(ps)

 Dokument bez tytułu