W sprawie narodowego stroju

afryka.org Wiadomości Plotki W sprawie narodowego stroju

Dżelaba, tradycyjny ubiór sięgający do ziemi, noszony przez egipskich mężczyzn, ma szansę stać się oficjalnych strojem narodowym. Zależy to od decyzji egipskiego parlamentu.

Posłowie uważają, że Egipt powinien mieć swój strój narodowy, i w tej roli idealnie sprawdzi się właśnie dżelaba, obecnie uznawana bardziej za tradycyjny strój popularny wśród rolników i robotników. Zwolennicy przywrócenia dżelabie należnego statusu twierdzą, że „w Egipcie mogą wyprosić cię z 60% miejsc publicznych, jeśli nosisz dżelabę – to niehumanitarne i śmieszne w kraju, gdzie na co dzień nosi je ponad połowa mężczyzn.”

Krytycy pomysłu uważają jednak, że długie tuniki nie powinny być symbolem Egiptu, a tożsamość narodową lepiej budować poprzez promocję innych cech i symboli. Mają nadzieję, że dżelaby w Egipcie nie zdobędą statusu tak ważnego symbolu narodowego, jak ma to miejsce w krajach Zatoki Perskiej. „Każdy powinien nosić, na co ma ochotę, Egipcjanie lubią zachodnie ubrania i nie ma powodu, aby to zmieniać. Ale jak ktoś chce nosić dżelabę, trzeba mu pozwolić” – twierdzi kairska inżynier, Doaa Saleh.

maru

 Dokument bez tytułu