W kwietniu 8. Festiwal Filmów Afrykańskich

afryka.org Kultura Film W kwietniu 8. Festiwal Filmów Afrykańskich

VIII. Festiwal Filmów Afrykańskich Afrykamera 2013 w tym roku odbędzie się w terminie 10-14 kwietnia w Warszawie. 

Filmy pokazane w tym roku to najlepsze obrazy wyprodukowane w ciągu ostatnich kilku lat. Afryka znajduje się obecnie w samym środku swojego renesansu – obecnie jest to najszybciej rozwijający się region świata, a wśród jednych z prężnie rozwijających się przemysłów jest kinematografia, szczególnie w takich krajach jak RPA, Kenia, Egipt, Algieria, Maroko czy ostatnio także Senegal. Filmy wyprodukowane w Afryce coraz częściej kwalifikują się do konkursów najważniejszych festiwali filmowych, startując obok najlepszych produkcji europejskich i amerykańskich.

Tematy poruszane podczas tegorocznego festiwalu pokazują Afrykę taką jaka jest: z trudną historią, aczkolwiek z niezwykle bujną kulturą, z poważnymi problemami, ale z pełnymi temperamentu ludźmi. Kino afrykańskie mimo, że czerpie nadal ze zdobyczy Ameryki i Europy mówi własnym językiem i o własnych problemów, odbiegający od uproszczonych zachodnich filmów traktujących o kontynencie. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera 2013 pokaże, że poruszając się w przestrzeni filmów, Afryka należy już do filmowego pierwszego świata.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie koncert Pako Sarra i projektu Baobab.  Sarr napisał muzykę do przejmującego dokumentu Edwarda Poremby „Madame Tyson”, który otworzy 10 kwietnia tegoroczną AfryKamerę.  Będzie to jednocześnie polska premiera.  Film opowiada o kobiecie z Senegalu, która zawodowo zajmuje się organizowaniem walk seneglaskich zapasów. Zapasy te mają bardzo długą tradycję i są dla Senegalu tym, co sumo dla Japonii” .

Afrykamera w tym roku również odwiedzi inne miasta Polski jako AfryKamera Repliki. Pokazy odbędą się w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Toruniu i Białymstoku.

Dominika Druch

Więcej na afrykamera.pl.

 Dokument bez tytułu