“W kraju mężczyzn”

afryka.org Kultura Książki „W kraju mężczyzn”

Dziewięcioletni Sulejman zaczyna powoli dorastać i uświadamiać sobie, że poza beztroskimi zabawami i objęciami kochających rodziców istnieje jeszcze inny świat. Kiedy jego ojciec wyjeżdża w interesach, na czas swojej nieobecności mianuje syna głową rodziny. Jednakże Sulejman przez przypadek odkrywa, że ojciec wcale nie wyjechał… Nagle ogromny, dopiero poznawany świat dorosłych staje się przerażającym miejscem, w którym nawet rodzice kłamią, a najważniejsze pytania pozostają bez odpowiedzi.

Zaniepokojony dziwną nieobecnością ojca Sulejman zwraca się ku matce, która pod osłoną nocy powierza mu sekretną historię swojego dzieciństwa. W miarę opowieści kłamstwa i lęki przybierają na sile, a ściany domu Sulejmana zdają się niemalże pękać pod naporem skrywanych w nim tajemnic.

„W kraju mężczyzn” to debiut powieściowy Matara, przetłumaczony na dwadzieścia dwa języki. Książka została nominowana do Man Booker Prize oraz Guardian First Book Award. Zdobyła nagrodę za najlepszy debiut Commonwealth Writer’s Prize (w kategorii Europa i Południowa Azja), nagrodę Ondaatje przyznawaną przez Royal Society of Literature, a także Arab American Book Award.

Fragmenty recenzji:
„Promieniejąca prawdą emocjonalną… Nadzwyczajna… Jeden z najbardziej olśniewających debiutów literackich ostatnich lat”.
The Time

„Chwytająca za serce historia dziecka, które zbyt szybko zostało skonfrontowane z brutalną rzeczywistością libijskiego terroru politycznego”.
John Maxwell Coetzee

„Wyjątkowa, przepełniona istotną prawdą – z każdą przeczytaną stroną uświadamiasz sobie coraz bardziej, że opisane w niej dzieciństwo jest twoje…”
Nadeem Aslam, autor książki „Bezowocne czuwanie”

„Matar pisze pięknie… Jest wszechstronnym obserwatorem, ma dar opisywania zarówno absurdu, jak i naturalnych emocji”.
Guardian

„Z tej poruszającej i pełnej wdzięku powieści bije pewność, że pamięć o miłości trwa dłużej niż kraj mężczyzn”.
Independent

“Hisham Matar w ciekawy sposób przedstawia targane niepokojem dziecko wystawione na niebezpieczeństwa i kłamstwa polityki brutalnego reżimu. W kraju mężczyzn zawiera niesamowite pokłady liryczności, ale przede wszystkim jest wyśmienicie napisane”.
Andrew Van Der Vlies, Times Literary Suplement

O Autorze:
Hisham Matar urodził się w Nowym Jorku w 1970 roku. Jego rodzice byli Libijczykami. Dzieciństwo spędził w Trypolisie, a następnie w Kairze, dokąd jego rodzina musiała wyemigrować, uciekając przed prześladowaniami reżimu Kaddafiego. On sam od 1986 roku mieszka w Londynie. Ojciec pisarza w 1990 został aresztowany jako dysydent polityczny i osadzony w więzieniu w Libii. Od tej pory rodzina nie ma z nim kontaktu.

Tytuł: W kraju mężczyzn
Autor: Hisham Matar
Wydawca: Smak Słowa
Przekład: Ewa Penksyk-Kluczkowska
Seria: Kontynenty

 Dokument bez tytułu