W Kongo zatrzymano zbrodniarza wojennego

afryka.org Bez kategorii W Kongo zatrzymano zbrodniarza wojennego

Przywódca kongijskich rebeliantów z plemienia Tutsi Laurent Nkunda został zatrzymany w czasie ucieczki na terytorium sąsiedniej Ruandy – podano w Kinszasie. Nkunda jest oskarżany o liczne zbrodnie wojenne: masowe zabójstwa, gwałty, tortury.

Od wtorku rwandyjscy żołnierze prowadzą operację na terenie Demokratycznej Republiki Konga (d. Zair), mającą na celu rozbrojenie bojówek ruandyjskich innej grupy plemiennej – Hutu. Wojciech Jagielski Ruanda najeżdża Kongo za jego zgodą Nkunda – od 2004 roku kierujący rebelią Tutsi na wschodzie kraju, miał uciekać przed połączonymi siłami DRK i Rwandy, działającymi na terenie wschodniego Konga.

Według rządów obu krajów operacja ma ustabilizować sytuację we wschodnim Kongu, gdzie w ubiegłym roku rozpoczęła się ofensywa rebeliantów Tutsi, wrogów rwandyjskich bojowników Hutu.Aresztowany generał Nkunda pod koniec zeszłego roku dowodził ofensywą swych bojowników na północy DRK w prowincji Kiwu – w walkach zginęło wielu ludzi, a 250 tysięcy w panice uciekło przed frontem. Oddziały Nkundy oskarżane były o masowe zabójstwa, gwałty i tortury. Ich działania zrodziły obawy, iż w tej części Afryki ponownie może dojść do wojny na pełną skalę.

 Dokument bez tytułu