W Egipcie potrafią strzelać

afryka.org Wiadomości Sport W Egipcie potrafią strzelać

Co jak co, ale piłkarze egipscy potrafią zdobywać gole! Weźmy choćby ostatni Puchar Narodów Afryki na stadionach w Angoli, który rozpoczął się dokładnie rok temu. Tam błysnął nikomu wcześniej nie znany Geddo. 27-letni napastnik w ostatniej chwili został włączony do kadry „Faraonów”, a okazał się prawdziwą rewelacją turniej. W Angoli zdobywał gola za golem, dzięki czemu z pięcioma trafieniami okazał się najlepszym strzelcem PNA, a reprezentacja Egiptu po raz kolejny sięgnęła po wygraną w tych prestiżowych zawodach.

A inni snajperzy znad Nilu? Nigdy ich tam nie brakowało. W 1957 roku podczas pierwszego historycznego PNA najlepszym strzelcem z pięcioma bramkami w dwóch ledwie meczach okazał się Al-Diba. W samym finale z Etiopią zdobył cztery gole! Kolejnymi królami strzelców mistrzostw Afryki byli m.in. tacy zawodnicy, jak: Mohamed El-Goharry (1959), Hassan El-Shazly (1963) czy choćby słynny Hossam Hassan (1998). A kto z kibiców śledzących niw tylko egipską piłkę nie kojarzy wielkiego „enfant terrible” tamtejszego futbolu, czyli Mido?

Dlaczego tyle o najlepszych strzelcach z kraju faraonów? Otóż świetny arabski portal FilGoal.com właśnie co opublikował listę z dziesięcioma ich zdaniem najlepszymi trafieniami na boiskach Egiptu w 2010 roku. Jest na co popatrzeć! Do siatki trafiają tacy zawodnicy jak najskuteczniejszy obecnie w tamtejszej Premier League Shikabala czy młody zdolny Mohamed Ibrahim. Z piłkarzami klubu Zamalek cieszy się też ich trener Hossam Hassan.

Jest też piękne trafienie w meczu ligowym zdobyte przez snajpera z Burkina Faso Abdoulaye Cisse dla Masri. Kapitalny gol! Oczywiście numerem jeden jest bramka Geddo w finałowym spotkaniu Pucharu Narodów Afryki Egipt – Ghana, która dała „Faraonom” siódmy tytuł.

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu