Uwaga, zbliża się…

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Uwaga, zbliża się…

… wielkimi krokami! Wielkimi i  tanecznymi! Nie, nie ten facet ze zdjęcia! Karnawał! Karnawał w Mindelo!

Ostatecznie to „mała Brazylia", więc nie może się obyć bez karnawałowego pochodu. Ten  w Mindelo, huczny, kolorowy i bardzo już sławny zdecydowanie  zdominował obchody na innych wyspach i przyciąga amatorów trzydniowego szaleństwa z całego archipelagu i z zagranicy.

Komu nie po drodze do Rio ( za daleko lub za drogo) lub do Wenecji ( to już było) niech zajrzy na São Vicente: z pewnością nie będzie żałował.  To jedna z dwóch głównych corocznych atrakcji Wysp. Prawdziwe szaleństwo tańca, muzyki, strojów i barw.

W Mindelo trwają gorączkowe ostatnie przygotowania. Miasto już przemierzają , w rytmie bębnów, małe grupki tańczących. Ale wszystko zacznie się tak naprawdę we wtorek, 4 lutego. Około dziesiątej ruszą pierwsze, nieoficjalne korowody i będą trwać do wieczora. 5 lutego zaprezentują się dwie oficjalne grupy, uczestniczące w wielkim pochodzie "Cruzeiros do Norte"  i  „Flores do Mindelo".

W tym roku  nagroda dla zwycięzcy – bo to również konkurs, podobnie jak w Brazylii – to 600 tysięcy kabowerdyjskich escudos. Zdobywcy drugiego miejsca przypadnie 450 tysięcy, wybrana królowa i król karnawału otrzymają po 50 tysięcy, a pierwsza i druga dama dworu, odpowiednio 30 i 25 tysięcy.

Najpiękniejsza muzyka przyniesie swemu autorowi 40 tysięcy, a wóz z najciekawszą alegorią – aż 100 tysięcy.

Pieniądze pieniędzmi, ale karnawał to przede wszystkim szampańska zabawa, choć zamiast szampana królować raczej będą inne, bardziej miejscowe  trunki, chociażby słynny rum.  Do zabawy przygotowują się bary, knajpki i restauracje, a do wzmożonej pracy policjanci, którzy ogłosili akcję „bezpieczny karnawał".

Nacia Gomez, burmistrz Mindelo liczy, że będzie to kolejny udany saovicentowski karnawał. A ten facet ze zdjęcia? Co, za smutny na karnawał? Uwaga, to jeden z „mandingas", których zadaniem jest…torowanie tańczącym drogi wśród widzów. Jakim sposobem? Jedżcie i zobaczcie sami! Tylko nie zapomnijcie zabrać ze sobą proszku do prania! 

Elzbieta 

 

 Dokument bez tytułu