Uwaga! Rusza „Afrykańskie lato w mieście”!

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej Uwaga! Rusza „Afrykańskie lato w mieście”!

W ramach „Afrykańskiego lata w mieście” najmłodsi i trochę starsi mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z niezwykle ciekawej oferty koncertów, warsztatów, spotkań z Afrykanami i Afryką. Będą afrykańskie warkoczyki, będzie opowiadanie historii, wspólna gra na bębnach, taniec, i wiele innych atrakcji.

Opowiadania, warsztaty i spotkania z Afryką będą połączone ze wspólnym rysowaniem, pokazami slajdów i filmów. Afryka zagra, zaśpiewa i wystąpi w Centrum Kultury Łowicka. Każda sobota z Afryką będzie podzielona na dwie części: warsztatową i koncertową.

Akcja letnia rozpocznie się 10 lipca. Potrwa do początku września. W każdą wakacyjną sobotę, w CK Łowicka pojawią się artyści, reprezentujący różne tradycje, afrykańskie kraje i muzyczne style.

Przyjdź i poznaj Afrykę! Zapraszają organizatorzy: Centrum Kultury Łowicka i Fundacja „Afryka Inaczej”.

10 lipca:

Warsztaty:

18.00-20.00 : Jaka to muzyka? – spotkanie z afrykańską muzyką. Afrykańscy didżeje mieszkający w Warszawie, wprowadzą uczestników tych warsztatów w świat współczesnej muzyki z Afryki, która brzmi inaczej niż ta, grana na bębnach. Przewidziane są dwa spotkania. Prowadzenie pierwszego spotkania DJ Steve z Tanzanii.

Warsztaty robienia warkoczyków – Warkoczyki to jedna z najbardziej znanych afrykańskich fryzur. Moda na afro-warkoczyki przywędrowała także do Europy. Podczas warsztatu najmłodsi będą mogli nauczyć się robienia warkoczyków pod okiem Afrykanek, które potrafią zapleść włosy w misterne sploty i zrobić każdego na afro.

20.00-21.00: Koncert zespołu Djolof Man.

Grupa złożona z senegalskich muzyków. Inspiracją dla ich muzyki, jest ich rodzinny Senegal, blues i reggae. Grupa występuje w składzie: Mamadou Diouf, Pako Sarr i Mohamed M’Bow.

17 lipca:

18.00-20.00: Warsztaty tańca afrykańskiego – Benoit. Benoit le Gros, pochodzi z Togo. Jest zawodowym tancerzem. Tańca afrykańskiego nauczył się w rodzinnym Togo. Obecnie mieszka w Polsce, gdzie zawodowo zajmuje się prowadzeniem warsztatów.

19:00-20:00: Opowiadamy o Afryce: Etiopia

Etiopia jest jednym z najciekawszych krajów Afryki. Arka Przymierza, królowa Saba i cesarze.

20.00-21.00: Koncert zespołu Capoiera Angola.

Capoiera Angola, to grupa pasjonatów tańca, stylizowanego na sztukę walki, który pochodzi z Angoli. To właśnie angolscy niewolnicy, przywieźli go do Brazylii, gdzie na plantacjach, powstał specyficzny taniec. Capoiera Angola zaprosi widzów do aktywnego udziału w koncercie.

24 lipca:

18.00-20.00: Warsztaty

Gry na bębnach i tańca dla dzieci, prowadzenie zespół Konoba. Konoba jest polsko-francuskim zespołem, którego członkowie nauki na zachodnioafrykańskim bębnie nazywanym djembe, uczyli się u mistrzów tego instrumentu w Gwinei i w Mali. Dziś wspólnie ze znaną instruktorką afro-dance, Wiolą Wojciechowską, prowadzą warsztaty tańca i gry na bębnach. Występują też na różnych festiwalach i przeglądach muzycznych. Grają również z uznanymi polskimi artystami, m.in. Tomasz Stańko.

20.00-21.00: Koncert zespołu Konoba

31 lipca:

18.00-20.00: Warsztaty

Malowania henną. Henna to niezwykły barwnik, którym maluje się fragmenty ciała, dłonie lub twarz, w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Malowanie henną cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Na warsztatach dzieci nauczą się jak przygotować hennę i jak nią malować ciało.

19.00-20.00: Opowiadamy o Afryce: Nigeria.

Nigeria jest najludniejszym krajem Afryki. Krajem niezwykle zróżnicowanym, który zamieszkują przedstawiciele różnych religii. Nigeria ma nie tylko największą liczbę mieszkańców wśród krajów Afryki. To w tym kraju powstaje najwięcej filmów… i dzieje się dużo więcej.

20.00-21.00: Koncert dziecięcego zespołu Faso Dzigili

Zespół FASO DZIGILI (Nadzieja ludzi) powstał dwa lata temu w Ouagadougou – stolicy Burkina Faso. Grupę tworzy pięcioro wybitnie uzdolnionych muzycznie dzieci. Pracują pod opieką Moussa Ouattara, znakomitego muzyka i pedagoga. Wokalistka Asita Kouyate, pochodząca ze znanej w Afryce Zachodniej rodziny muzyków, mimo bardzo młodego wieku nagrała już dwie płyty. W repertuarze zespołu znajdują się zarówno tradycyjne utwory, jak i własne kompozycje.

7 sierpnia:

18.00-20.00: Warsztaty

Gry na bębnach, prowadzenie zespół Aka Chukwu. Aka Chukwu to nigeryjska grupa muzyczna, która łączy grę na instrumentach perkusyjnych z Nigerii, z opowiadaniem i pokazem tradycyjnych masek i strojów. Od kilku lat prowadza warsztaty i grają koncerty w całej Polsce.

20.00-21.00: Koncert zespołu Aka Chukwu

14 sierpnia:

18.00-20.00: Warsztaty

Opowiadamy o Afryce – Tanzania. Więcej słyszymy o jej sąsiadce z północy, Kenii. Jednak Tanzania ma wszystko to, co ma Kenia. Piękne parki narodowe i plaże. Ciekawa kultura i otwarci ludzi. O swoim kraju opowie Steve Sambali.

Poznaj Afrykę! – zajęcia edukacyjne dla dzieci. Na zajęciach uczniowie poznają różne oblicza Afryki, dowiedzą się jak żyją ich afrykańscy koledzy, obejrzą afrykańskie reklamy telewizyjne. Będą też zadania do narysowania, rozwiązania i pracy w grupach.

20.00-21.00: Koncert zespołu Ritmodelia

Ritmodelia jest jednym z najbardziej znanych zespołów grających sambę w Polsce. Brazylijskie rytmy kojarzą nam się z karnawałem w Rio. Na koncertach Ritmodelii nikt nie siedzi, bo nie można siedzieć, kiedy króluje samba

21 sierpnia

18.00-20.00: Warsztaty

Opowiadamy o Afryce – Senegal. Opowiadanie o Senegalu. Mamadou Diouf, Senegalczyk, opowie uczestnikom warsztatu o swojej ojczyźnie, kulturze, tradycji i rodzinie. Dzięki spotkaniu uczestnicy poznają ten niezwykle ciekawy afrykański kraj.

20.00-21.00: Koncert zespołu D3Boys.

Muzycy tej grupy pochodzą z Sierra Leone, Nigerii i Konga. Grają reggae i dancehall . Ich występy są doskonałą rozrywką. Posługiwanie się językiem muzyki, pozwala na nawiązanie dialogu z każdą publicznością.

28 sierpnia

18.00-20.00: Warsztaty

Opowiadamy o Afryce: Tuaregowie

Kim są tajemniczy mieszkańcy pustyni? Tuaregowie do dziś rozbudzają wyobraźnię. Ich wielowiekowa tradycja i styl życia, sprawiły, że powstają o nich liczne filmy i książki. O Tuaregach opowie Marta Uwadizu, która mieszkała wśród Tuaregów w Nigrze i w Mali.

20.00-21.00: Koncert – Ricky Lion i jego zespół.

Ricky Lion od kilku lat jest związany z polską sceną muzyczną. Przybliża kulturę swojego rodzinnego Konga. Jego koncerty to wyjątkowe widowiska, z udziałem publiczności, która niezależnie od wieku, zawsze dobrze się bawi.

4 września:

18.00-20.00: Warsztaty

Jaka to muzyka? – spotkanie z afrykańską muzyką. Prowadzenie DJ Mamadou.

Opowiadamy o Afryce: Sudan

Sudan jest największym krajem Afryki. Sahara i zielone południe tego kraju, sprawiają, że jest on jednym z najciekawszych miejsc w Afryce. O Sudanie opowie Paweł Średziński, zafascynowany sudańską gościnnością i krajobrazami.

20.00-21.00: Koncert – Trinity Gospel Band.

Członkami zespołu są Afrykanki i Afrykanie. Śpiew gospel ma swoje bogate tradycje właśnie na kontynencie afrykańskim. To właśnie wśród potomków niewolników z Afryki, przyjął się w Ameryce, a stamtąd wyruszył na podbój innych kontynentów.

Gdzie? Centrum Kultury Łowicka, ul. Łowicka 21, Warszawa.

 Dokument bez tytułu