Ustawione mecze Wojowników

afryka.org Wiadomości Sport Ustawione mecze Wojowników

Skandal w Zimbabwe. Specjalna komisja tamtejszej federacji piłkarskiej ustaliła szczegóły przekupstw, do jakich doszło w grudniu ubiegłego roku podczas meczów kadry „Wojowników” w Azji. Drużyna złożona z futbolistów grających na co dzień w Zimbabwe w kompromitującym stylu przegrał z Tajlandią 0:3 i Syrią 0:6. Okazuje się, że wszystko było ustawione przez bukmacherski syndykat z Azji.

Piłkarze za porażki dostali po tysiąc dolarów na głowę. Doszło nawet do tego, że w szatni odwiedzał ich przedstawiciel przestępczej grupy i instruował, w której minucie mają stracić gola! Co gorsze, w całą sprawę zamieszani są wysocy przedstawiciele ZIFA czyli Zimbabwe Football Federation. Zawieszona obecnie w prawach pełnienia członka szefowa związku Henrietta Rushwaya i Jonathan Musavengana. Wszystko działo się ponoć za ich wiedzą i przyzwoleniem, choć oboje temu zaprzeczają.

W ostatnim czasie piłkarze z Afryki, szczególnie z tych mniej znaczących futbolowo krajów, są dość mocno narażeni na różne pokusy i „oferty” bukmacherów, którzy starają się sterować wynikami piłkarskich spotkań dla jak największych zysków. Sam pamiętam co działo się w Ghanie podczas Pucharu Narodów Afryki w 2008 roku.

Z książki „Afryka gola! Futbol i codzienność”. Rozdział 4.

„Po meczu Mali z Beninem (1:0) niemiecki trener Reinhardt Fabisch wyznał zdumionym dziennikarzom, że zaproponowano mu ustawienie wyniku tego spotkania. Szkoleniowiec stwierdził, że piłkarze z Afryki, szczególnie z małych i biednych krajów, takich jak Benin, narażeni są na korupcyjne propozycje. CAF dała Fabischowi ultimatum na szybkie wyjaśnienie skandalu. Ostatecznie cała sprawa nie została do końca wyjaśniona”.

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu