USA atakują egipskiego sojusznika

afryka.org Wiadomości USA atakują egipskiego sojusznika

Wystarczyło, że amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice skrytykowała Egipt za łamanie praw człowieka, aby ten ważny sojusznik Stanów Zjednoczonych od razu zaczął się bronić. Kair twierdzi, że nikt nie może ingerować w jego politykę.

W specjalnym oświadczeniu, egipski minister spraw zagranicznych, Ahmed Abul Gheit, powiedział: „Pomimo bardzo dobrych stosunków amerykańsko-egipskich, Egipt nie pozwoli nikomu, nawet Stanom Zjednoczonym, ingerować w wewnętrzne sprawy kraju.”

A o co tak naprawdę poszło? 2 sierpnia br. Rice miała wyrazić swoje rozczarowanie postawą prezydenta Egiptu Hosni Mubaraka. Nie zaprotestował on wobec odmownej decyzji egipskiego sądu w sprawie zwolnienia lidera opozycji Aymana Nura z więzienia, pomimo że Nur ma duże problemy ze zdrowiem.

W 2005 roku Nur rywalizował w wyborach prezydenckich z Mubarakiem, czym naraził się egipskiemu przywódcy. Za karę, został oskarżony o naruszenie prawa podczas zakładania swojej partii, Ghad. W ten sposób Mubarak pozbył się kontrkandydata. Nur poszedł do więzienia.

W czerwcu br. amerykańska Izba Reprezentantów wstrzymała przekazanie 200 milionów dolarów na pomoc wojskową dla Egiptu do czasu, aż kraj ten przestanie łamać praw człowieka.

(vakum)

 Dokument bez tytułu