Urodziny Mugabe

afryka.org Wiadomości Urodziny Mugabe

Ludzie głodują, umierają na cholerę, a prezydent świętuje swoje urodziny z wielką pompą. Gdzie? Oczywiście, że w Zimbabwe.

Pomimo, że większość Zimbabweańczyków musi zmagać się z hiperinflacją i kryzysem gospodarczym, Robert Mugabe nie zamierza rezygnować z dobrej zabawy. 21 lutego ukończył 85 lat, i z tej okazji postanowił przygotować sobotnie urodzinowe party.

Będzie ono kosztować 250 tysięcy dolarów amerykańskich. Pieniądze mieli zebrać zwolennicy Mugabe. W ramach prezentów został przygotowany m.in. ogromny tort o wadze 85 kilogramów. Na miejsce uroczystości zjeżdżały ciężarówki wypełnione po brzegi sympatykami prezydenta.

Miejsce obchodów 85. urodzin, Chinhoyi w rodzinnej prowincji Mashonaland, znajduje się w trochę lepszej sytuacji niż inne rejony kraju – donosi agencja SAPA. Swoje farmy mają tam działacze partii Mugabe, ZANU-PF. Tyle, że poza nielicznymi wyjątkami Zimbabwe stacza się coraz bardziej na dno przepaści. Paraliż systemu edukacji, 83 tysiące chorych na cholerę i jej 3800 ofiar. 6,9 miliona ludzi (ponad połowa Zimbabweańczyków), których nie stać na jedzenie.

W tym samym czasie premier Morgan Tsvangirai, przywódca opozycji namawiał potencjalnych darczyńców do udzielenia pomocy Zimbabwe wartej 5 miliardów dolarów amerykańskich. Później miał wybrać się na urodzinowe przyjęcie. Pomimo swoich ubiegłorocznych deklaracji, że takie urodziny są niepotrzebną stratą pieniędzy. Czyżby punkt widzenia zależał od… I co się stało z zimbabweańską opozycją?

ostro

 Dokument bez tytułu