Urodziny Maathai

afryka.org Wiadomości Urodziny Maathai

Wangari Maathai obchodzi 1 kwietnia swoje 67. urodziny.

Światu najbardziej znana jest jako laureatka pokojowej nagrody Nobla z 2004 roku. Jednak już wcześniej Wangari zajmowała się działaniami na rzecz ekologii i kobiet w swojej rodzinnej Kenii. Założyła organizację "Zielony Pas" z którą sadziła drzewa, aby zapobiec pustynnieniu kraju, biedzie i głodowi. Tym samym znalazła wiele nowych miejsc pracy dla kobiet.

Organizacja Maathai zajmuje się również walką o prawa kobiet. Idea "zielonego pasa" rozprzestrzeniła się na inne kraje, takie jak Etiopia, Zimbabwe czy Tanzania, które stworzyły podobne inicjatywy. Była pierwszą kobietą w Afryce Wschodniej i Środkowej, która otrzymała doktorat – jest doktorem biologii i weterynarii.

Włączyła się też w prace Koalicji "Jubileuszu 2000", działając na rzecz anulowania długów najuboższych afrykańskich krajów oraz przeciwko niszczeniu lasów. Założyła kenijską Partię Zielonych, a obecnie sprawuje stanowisko sekretarza ds. środowiska i zasobów naturalnych. W 2005 roku została komisarzem Economic, Social and Cultural Council, istniejącej w ramach Unii Afrykańskiej.

(mj)

 Dokument bez tytułu