Ukradli milion dolarów pomocy

afryka.org Wiadomości Ukradli milion dolarów pomocy

Amerykańska chrześcijańska organizacja pomocowa World Vision szacuje, że 90% przekazanej przez nią pomocy dla Liberii zostało zdefraudowanych.

Wiceprezes organizacji, George Ward powiedział BBC, że straty mogą sięgać miliona dolarów i powiedział, że zrobi wszystko, aby nie powtórzyło się to w przyszłości.

Kradzieży dokonali szefowie World Vision w Liberii. Są oskarżeni o sprzedaż żywności pochodzącej z pomocy, a także wykorzystywanie materiałów budowlanych i pracy robotników opłacanych przez organizację do budowy własnych domów. Joe Bondo, Liberyjczyk, który był lokalnym menadżerem projektu, od połowy maja przebywa w amerykańskim więzieniu. Jemu i dwóm jego współpracownikom przedstawiono w sumie 12 zarzutów, w tym defraudację, kradzież, utrudnianie czynności śledczych oraz zastraszanie świadków.

Oszustwo zaczęło się w 2005 roku, natomiast od 2007 roku World Vision zaczęło otrzymywać wyraźne sygnały o nieprawidłowościach – wysłało nawet audytorów do 258 liberyjskich miast, które miały dostawać pomoc od organizacji. Audytorzy ustalili wówczas, że tylko 9% całej pomocy przekazywanej przez World Vision trafia do potrzebujących, a 34 miasta w ogóle nie istnieją.

Obecnie organizacja, która przeżywa poważny kryzys wizerunkowy, zacieśnia procedury kontrolne oraz zapewnia darczyńców, że odtąd będzie dokładnie sprawdzać, gdzie trafia każdy dolar pochodzący z datków.

maru

 Dokument bez tytułu