Ugandyjskie Żurawie

afryka.org Wiadomości Sport Ugandyjskie Żurawie

Uganda potęgą w sporcie nie jest. Aktualna forma piłkarska także pozostawia wiele do życzenia. Ale kiedyś było znacznie lepiej. Największy triumf Żurawi to rok 1978 i srebrny medal Pucharu Narodów Afryki wywalczony na boiskach w Ghanie.

Do 1978 roku Uganda regularnie występowała w finałach PNA, jednak bez większych sukcesów. Niestety od 30 lat najważniejsze rozgrywki w Afryce odbywają się bez udziału graczy z Kampali. Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o afrykańskie puchary klubowe. W tym roku obie drużyny ugandyjskie odpadły już w fazie przed-eliminacyjnej.

Wbrew statystykom, wbrew opinii ekspertów, Uganda radzi sobie całkiem nieźle w eliminacjach afrykańskich. Po trzech kolejkach ma 6 punktów, tak samo jak Benin i prowadząca Angola. W ostatniej kolejce Żurawie zgotowały nieprzyjemne powitanie gospodarzom Pucharu Narodów Afryki 2010 wygrywając gładko 3:1. Wygląda na to, że węgierski trener Csaba Laszlo znalazł z piłkarzami wspólny język i może wreszcie czasy świetności ugandyjskiej piłki powrócą.

W drużynie z Kampali trudno wskazać jakieś gwiazdy. Większość zawodników gra w ligach afrykańskich (Uganda, Etiopia, RPA, Ruanda) najlepsi w Stanach Zjednoczonych bądź w europejskich średniakach. Najlepszym strzelcem eliminacji jest póki co Eugene Ssepuuya, mający dwie bramki na koncie, występujący na co dzień w serbskim FK Vojvodina. O sile drużyny Żurawi stanowi przede wszystkim kolektyw, zgrana, młoda drużyna oraz doping 45 tysięcy kibiców na Stadionie imienia Nelsona Mandeli w Kampali.

Legenda

Najlepszym piłkarzem wszechczasów ugandyjskiej piłki był Majid Musisi Mukiibi. Uganda w czasach świetności znana była raczej z solidnej drużyny niż wielkich indywidualności. Wyjątkiem był „Magic”.
Karierę rozpoczął oczywiście w lidze ugandyjskiej gdzie spędził większą część swojej kariery (rozpoczął grać mając 15 lat), zdobywając dla klubu SC Villa (najsłynniejszy klub w Ugandzie) aż 138 goli! Nie oznaczało to bynajmniej, szczytu jego kariery. Jako 25-latek przeszedł do Stade Rennes we Francji, ale po 3 latach chudych postanowił zmienić ligę na turecką. Bursaspor okazał się strzałem w dziesiątkę! Tam został wybrany najlepszym zagranicznym piłkarzem w Turcji, a jego transfer do Çanakkale Dardanelspor za 1 milion dolarów to absolutny rekord w ugandyjskiej piłce, który pewnie jeszcze długo nie zostanie pobity.

Musisi znany był także ze swojego rozrywkowego stylu życia – wiele razy był wyrzucany z treningów z powodu nadużywania alkoholu, karany finansowo za pokazanie gołych pośladków władzom klubu, a nawet aresztem za domniemany gwałt na 16-letniej dziewczynie. W 2005 roku zmarł w wyniku przewlekłej choroby, będącej prawdopodobnie konsekwencją AIDS. Jednak w sercach Ugandyjczyków zawsze pozostanie bohaterem.

Łukasz Kalisz

 Dokument bez tytułu