Ugandyjczycy pójdą do wojska

afryka.org Wiadomości Ugandyjczycy pójdą do wojska

Uganda wprowadzi obowiązkową służbę wojskową dla wszystkich Ugandyjczyków. Swoją decyzję w tej sprawie ogłosił rządzący tym krajem National Resistance Movement (NRM).

Wcześniej w Ugandzie służba wojskowa była dobrowolna. Każdy, kto miał ukończone 18 lat, mógł zaciągnąć się do armii. Ten rodzaj służby nazywano “mchaka mchaka”. Po ponad 20 latach sprawowania władzy, NRM postanowił, że trzeba to zmienić. Tym bardziej, że od lat 90-tych ubiegłego wieku coraz mniej rodziców posyłało swoje nastoletnie dzieci do obozów szkoleniowych.

NRM uważa, że wszyscy Ugandyjczycy powinni odbyć służbę wojskową. Innego zdania jest opozycja. Oczekuje ona przedstawienia argumentów za wprowadzeniem takiego obowiązku.

NRM nie pozostaje bierne wobec wątpliwości opozycji. Członkowie partii rządzącej wzięli właśnie udział w szkoleniu, gdzie poddani wojskowej dyscyplinie, odbyli lekcje przysposobienia obronnego.

Teraz każdy Ugandyjczyk będzie musiał pójść ich śladami. I to na znacznie dłuższy niż kilka dni okres. Dotychczas jedynym krajem w Afryce, gdzie służba wojskowa jest obowiązkowa była Erytrea.

(wum)

 Dokument bez tytułu