Uganda: W trosce o moralność

afryka.org Wiadomości Uganda: W trosce o moralność

Rząd Ugandy najpierw zajął się krótkimi spódnicami prostytutek, a teraz zastanawia się jak zaostrzyć prawo antygejowskie. Ugandyjskie władze chcą znaleźć podstawę prawną, na której mocy policja będzie mogła prowadzić działania przeciwko osobom o orientacji homoseksualnej.

Zdaniem ministra ds. etyki, Jamesa Nsaba Buturo, homoseksualizm staje się coraz większym problemem w Ugandzie i zagraża “moralnemu zdrowiu Ugandyjczyków”. Przykład gejów i lesbijek jest gorszący. O ile 10 lat wcześniej Uganda nie miała tego problemu, to teraz musi się z nim zmagać i podjąć działania wymierzone w “niemoralne mniejszości” – twierdzi Buturo.

Obecnie homoseksualizm jest nielegalny i zagrożony karą więzienia, której jednak nie wykonuje się na winnych zarzucanej im orientacji seksualnej. Policja nie może doprowadzić homoseksualistę przed sąd, bo musiałaby mu to udowodnić i złapać podczas stosunku płciowego z osobą tej samej płci. Teraz to ma się zmienić. Nowe prawo sprawi, że każdy kto jest homoseksualistą lub przyzna się do homoseksualizmu, będzie automatycznie uznawany za kryminalistę. Ma o to zadbać minister Buturo.

ostro

 Dokument bez tytułu