Uganda opuszcza Somalię

afryka.org Wiadomości Uganda opuszcza Somalię

Uganda wycofa swoich żołnierzy z Somalii w ciągu czterech miesięcy – donosi ugandyjski dziennik Monitor. Zastąpią ich siły ONZ, które mają zagwarantować bezpieczeństwo w tej części Rogu Afryki. Takie stanowisko rządu ogłosił minister obrony Ugandy Crispus Kiyonga.

Misja wojsk Unii Afrykańskiej w Somalii (Amisom) ma dobiec końca w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Uganda jest jedynym krajem, który wysłał na somalijską ziemię 1500 żołnierzy. Amisom nigdy nie osiągnął przewidywanego stanu czyli 8000.

Żołnierzy z Ugandy wylądowali w Somalii w marcu br. Jednak nie uzyskali obiecanego wsparcia w postaci wojsk Burundi, Ghany, Malawi, Mozambiku i Nigerii. Pojawiły się też problemy z finansowaniem operacji. UA nie płaciła ugandyjskim uczestnikom Amisom, a ich kraj był w stanie zapewnić im jedynie wyżywienie i leki.

Wycofanie ugandyjskiej armii może osłabić proces pokojowy w Somalii, gdzie wojska rządowe wraz z żołnierzami z Etiopii prowadzą walkę z somalijskimi islamistami, którzy zostali, aby kontynuować walkę, po tym jak Unia Sądów Szariackich została pokonana przez somalijsko-etiopską koalicję. Jeżeli ONZ nie przyśle swoich sił pokojowych w Somalii dojdzie do eskalacji konfliktu, a pokój stanie się znowu czymś bardzo odległym.

Pomimo trudnej sytuacji ugandyjscy żołnierze zaczęli odnosić pierwsze sukcesy podczas pełnienia swojej misji. W ubiegłym tygodniu somalijscy watażkowie zgodzili się złożyć broń Ugandyjczykom. Decyzja o wycofaniu się Ugandy z Somalii może zaprzepaścić nawet to osiągnięcie – ostrzega Monitor. A tego czego Somalijczycy potrzebują najbardziej to trwały pokój.

(kofi, Monitor)

 Dokument bez tytułu