Uganda: Coraz więcej dzikich zwierząt

afryka.org Wiadomości Uganda: Coraz więcej dzikich zwierząt

Według danych Uganda Wildlife Authority (UWA), znacząco wzrosła liczba zwierząt w parkach narodowych i rezerwatach Ugandy.

„Najnowsze dane wskazują, że populacja niektórych gatunków podwoiła się od 1999 r. głównie dzięki monitoringowi kłusownictwa i zaprzestania działań partyzantów na terenach parków” – twierdzi rzeczniczka UWA, Lillian Nsubuga. „Prowadzimy stały nadzór w parkach, co zniechęca do nielegalnych polowań, a ponadto prowadzimy wśród lokalnej ludności akcje zachęcające do działań na rzecz ochrony przyrody, również polegające na wypłacaniu premii tym, którzy aktywnie włączają się w obronę Parków .” – dodaje Nsubuga.

Parkom w Ugandzie bardzo pomogło również wydalenie z północy kraju oddziałów LRA (Lord’s Resistance Army) a także stworzenie prawdziwej armii strażników walczących z kłusownikami.
Znacząco zwiększyła się liczba bawołów, żyraf , słoni i antylop. Na przykład populacja impali wzrosła do ponad 3,5 tys. sztuk, podczas gdy w 19999 roku nie przekraczała 1600 sztuk. Wzrost liczby osobników zauważa się również wśród hipopotamów i zebr.

“Nie możemy powiedzieć, że kłusownictwo nie jest już problem, ale udało się je znacząco zmniejszyć.”- powiedziała rzeczniczka.

maru

 Dokument bez tytułu