UE sfinansuje promocję Afryki Północnej

afryka.org Wiadomości UE sfinansuje promocję Afryki Północnej

Unia Europejska (UE) sfinansuje projekt promujący Afrykę Północną i jej mieszkańców, jako ludzi nowoczesnych i otwartych na świat. Działania te mają związek z francuskimi planami utworzenia Unii Śródziemnomorskiej, zrzeszającej kraje basenu Morza Śródziemnego.

Promocja północno-afrykańskich krajów jest współfinansowana przez Komisję Europejską, która przekaże na projekt ponad 2 miliony euro, pochodzące z pieniędzy europejskich podatników. UE chce w ten sposób wzmocnić współpracę i dialog między północnym a południowym wybrzeżem Morza Śródziemnego.

W projekcie wezmą udział francuskie, północno-afrykańskie i bliskowschodnie stacje telewizyjne. Wspólnie wyprodukują ponad 300 programów poświęconych gospodarce i społeczeństwu Afryki Północnej.

Krytycy projektu twierdzą, że nie ma on większego sensu, bo w krajach, gdzie dominuje islam, podejście do praw kobiet pozostawia wiele do życzenia, jeżeli porównamy je z krajami UE. Jednak unijna komisarz do spraw zagranicznych, Benita Ferrero-Waldner, jest zdania, że nowa inicjatywa pomoże uczynić społeczeństwa państw Afryk Północnej bardziej otwartymi na świat, bo programy telewizyjne będą zrealizowane z myślą o północno-afrykańskich widzach.

Yurek Żak

 Dokument bez tytułu