UE na pomoc RŚA

afryka.org Wiadomości UE na pomoc RŚA

Będzie pomoc humanitarna Unii Europejskiej dla Republiki Środkowoafrykańskiej (RŚA), którą umożliwi uruchomienie specjalnego mostu powietrznego z Kamerunu do stolicy RŚA, Bangui.

Specjalny samolot zdolny do przewiezienia ładunku o masie 5 ton, będzie dowoził codziennie pomoc humanitarną i personel, do kraju, który pogrążył się w chaosie. Do Kamerunu samolot dotrze w poniedziałek.

RŚA znajduje się w stanie wewnętrznego chaosu, po tym jak doszło do walk między koalicją związaną ze środkowoafrykańskimi muzułmanami a rządem, reprezentowanym przez obalonego w marcu, chrześcijanina Francoisa Bozize’a. W rezultacie kraj znalazł się w stanie klęski humanitarnej.

Pomimo wysłania sił pokojowych Unii Afrykańskiej (UA), tymczasowy prezydent. Michel Djotodia, nie radzi sobie z ustabilizowaniem sytuacji w kraju. 400 tysiące z 4,5 milionów mieszkańców musiało opuścić swoje domy, a wielu cywilów zginęło, zwłaszcza w północno-zachodniej części kraju. Obecnie w Bangui są też wojska francuskie, które biorą udział w misji stabilizacyjnej.

RŚA od kilku lat boryka się z poważnymi konfliktami wewnątrz kraju. Dotychczas nikt nie był w stanie powstrzymać walk, a sama Republika znajdowała się na uboczu zainteresowania społeczności międzynarodowej.

vuvu

 Dokument bez tytułu