UA potępia kolejny zamach w Nigerii

afryka.org Wiadomości UA potępia kolejny zamach w Nigerii

Przewodnicząca Komisji Unii Afrykańskiej, dr Nkosazana Dlamini-Zuma wydała oświadczenie, w którym potępiła “terrorystyczny i tchórzliwy” atak, który miał miejsce 2 maja w Abudży i wyraziła – w imieniu Unii Afrykańskiej – szczere kondolencje dla osieroconych rodzin, rządu Nigerii i całego nigeryjskiego narodu, życząc rannym szybkiego odzyskania sił i powrotu do zdrowia.

W zamachu z 2 maja zginęło 19 osób, a dalszych 60 zostało rannych. Samochód-pułapka wybuchł w dzielnicy Nyanya, niedaleko dworca autobusowego, który był miejscem zamachu 14 kwietnia. W tamtym zamachu zginęło ponad 70 osób, a ponad 120 osób zostało rannych. Do zorganizowania piątkowego zamachu nie przyznała się jeszcze żadna grupa, ale podejrzewa się, że za wybuchem stoi islamskich bojowników Boko Haram, która przyznała się do odpowiedzialności za kwietniowy zamach.


Grupa Boko Haram, której nazwę można tłumaczyć jako “Zachodnia oświata/książki to grzech”, a której pełna nazwa to “
Sunnickie braterstwo wykonujące Świętą Wojnę”, jest powstałą w 2010 roku organizacją nawiązującą do ruchu afgańskich talibów. Boko Haram walczy z edukacją prowadzoną na sposób zachodni i domaga się wprowadzenia szariatu na terenie całej Nigerii. Ich walka z zachodnią edukacją przybiera formy napadów na uniwersytety i strzelaniu do studentów – np. 25 lutego w ataku na uniwersytet w Buni Yadi zastrzelono 59 studentów, czy porwań licealistek – 14 kwietnia porwali grupę ok. 100 uczennic jednej ze szkół w stanie Borno; porwane dziewczęta zostały przewiezione do baz Boko Haram w Czadzie i Kamerunie, gdzie zostały sprzedane bojownikom w cenie 10 euro za jedną. Porwania dziewcząt są jednym z celów grupy – Abubakar Shekau, lider Boko Haram od 2009 roku, kiedy to zastąpił zabitego założyciela organizacji Mohammeda Yusufa, zapowiedział w oświadczeniu z 29 maja 2013 roku, że dziewczyny będą porywane, by służyć jego bojownikom. W oświadczeniu tym (wygłoszonym w języku hausa i arabskim) wezwał też muzułmanów z Pakistanu, Afganistanu, Iraku i Syrii, by przybyli do Nigerii i pomogli im w walce.

Oświadczenie dr Dlamini-Zumy wyrażało pełne poparcie dla starań nigeryjskiego rządu wdrażanych w celu zapobiegania i zwalczania terroryzmu, a także wezwanie do ściślejszej współpracy w ramach Unii Afrykańskiej, by dzięki odpowiednim instrumentom międzynarodowym Unii skuteczniej walczyć z plagą terroryzmu.”

Daniel Kulhawiec

 Dokument bez tytułu