Twierdza Ndjamena?

afryka.org Wiadomości Twierdza Ndjamena?

Stolica Czadu, Ndjamena, wciąż żyje niedawną ofensywą rebeliantów. Ich oddziały wyparte po kilkudniowym oblężeniu prezydenta Idrissa Deby'ego w jego pałacu, wycofały się na wschód i prawdopodobnie przegrupowują się i uzupełniają straty w Sudanie. Tymczasem w Ndjamenie, Deby rozkazał wycięcie wiekowych drzew, a wokół miasta powstają umocnienia.

Powód – podczas ostatniego ataku na stolicę, drzewa dawały schronienie nacierającym rebeliantom. Tym samym czadyjskie władze chcą zabezpieczyć się na wypadek kolejnej ofensywy. Spodziewa się jej w najbliższym czasie, prezydent Deby.

Wycinka drzew nie spotkała się z entuzjazmem ze strony mieszkańców stolicy. Uważają oni, że w czasie upału zapewniały one schronienie przed słońcem – donosi BBC. Co więcej „kiedyś żołnierze zakazywali mi dotykania rosnących drzew, teraz żołnierze je ścinają” – mówi cytowany przez ten serwis informacyjny Czadyjczyk.

Wycinka drzew to nie jedyny działania w celu umocnienia stolicy. Wokół Ndjameny powstają umocnienia, głębokie na 3 metry, które mają zatrzymać rebeliantów. Do miasta będzie można wjechać tylko przez umocnione punkty.

Tymczasem ambasador UE w Czadzie, potwierdził obawy Deby'ego, że rebelianci przegrupowują się w sąsiednim Sudanie i znowu zaatakują.

(lumi)

 Dokument bez tytułu