Tutu: Mugabe musi odejść

afryka.org Wiadomości Tutu: Mugabe musi odejść

Południowoafrykański laureat Pokojowej Nagrody Nobla, arcybiskup Desmond Tutu, uważa, że tylko rezygnacja Roberta Mugabe z władzy zakończy zimbabweański kryzys.

Tutu jest nie tylko zwolennikiem odejścia Mugabe, ale również użycia siły, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie wierzy w mozliwośc osiągnięcia poruzmienia między Mugabe a zimbabweańśką opozycją. Jego zdaniem obecny prezydent Zimbabwe musi zniknąć z życia politycznego swojego kraju.

Oświadczenie Tutu miało miejsce w czasie jego spotkania z Kumi Naidoo, prowadzącym strajk głodowy przeciwko władzy Mugabe. Naidoo chce też, aby Mugabe zwolnił wszystkich więźniów politycznych, powiązanych z opozycją. Według ostatnich doniesień trzech z nich jest zagrożonych śmiercią.

Mugabe jednak nie ustępuje. Rozmowy o koalicyjnym rządzie, które trwają od września 2008 roku zakończyły się podziałem władzy między lidera opozycji, Morgana Tsvangiraia, który zostanie premierem oraz Mugabe, który nadal będzie prezydentem. W Zimbabwe, z powodu cholery, zmarło już ponad 3 tysiące osób. Pozostaje odpowiedź na pytanie: Jak długo jeszcze?

ostro

 Dokument bez tytułu