Tutu chce rozwiązania kryzysu w Zimbabwe

afryka.org Wiadomości Tutu chce rozwiązania kryzysu w Zimbabwe

Południowoafrykański noblista, arcybiskup Desmond Tutu, wezwał Wielką Brytanię do zaostrzenia swojego stanowiska wobec Zimbabwe. Zwrócił się też z prośbą do brytyjskiego premiera Gordona Browna, aby ten nakłonił sąsiadów państwa rządzonego przez Roberta Mugabe, do interwencji.

Tutu uważa, że „cicha dyplomacja" nie spełniła swojej roli. Jego zdaniem bierna postawa afrykańskich przywódców w sprawie Zimbabwe to hańba. Dlatego nie można juz zwlekać z pomocą w rozwiązaniu kryzysu w tym kraju.

Tutu jest również zawiedziony postawą południowoafrykańskiego prezydenta Thabo Mbeki'ego. W opinii noblisty nie zrobił on nic, aby skłonić Mugabe do rezygnacji ze swojej represyjnej polityki.

Według Tutu taka sytuacja nie może trwać dalej, a Afrykańczycy odpowiedzialni za tę sytuację powinni spuścić głowę ze wstydu. Nie może być inaczej, skoro nawet Southern African Development Community nie zadała sobie trudu, aby ukrócić samowolę Mugabe, oskarżanego o łamanie praw człowieka i brutalną rozprawę ze swoimi politycznymi adwersarzami.

(lumi)

 Dokument bez tytułu