Tutaj ukrywał się Mandela

afryka.org Wiadomości Tutaj ukrywał się Mandela

Miejsce, w którym ukrywał się były prezydent RPA, Nelson Mandela, w czasach walki z apartheidem, pięćdziesiąt lat temu, zostało właśnie zamienione na muzeum.

Tym miejscem jest Lilliesleaf Farm w Rivonia na przedmieściach Johannesburga. To tam schronienie znaleźli działacze African National Congress (ANC) i stamtąd rozpoczęli walkę zbrojną z ówczesnymi władzami Południowej Afryki. Jednak w 1963 roku, ukrywający się w nim członkowie ANC, w tym Mandela zostali aresztowani. W rezultacie zatrzymania trafili przed oblicze sądu, który skazał ich na dożywocie.

Tyle, że zanim południowoafrykańskie władze odkryły kryjówkę ANC spełniała ona bardzo dobrze swoją rolę. Położona pół godziny jazdy samochodem od centrum Johannesburga, Lilliesleaf Farm była wystarczająco dobrze odizolowana, aby w 1961 roku zamieszkał w niej Mandela poszukiwany przez policję. Na 18 miesięcy Nelson został „Davidem”, oficjalnie zatrudnionym jako dozorca Lilliesleaf. Potem Mandela wpadł podczas policyjnej akcji i trafił do więzienia, w którym przebywał aż do 1990 roku.

Odnowiona Lilliesleaf Farm ma być teraz izbą pamięci. Ekspozycja i zdjęcia, które można w niej znaleźć przypominają o trudnej historii poprzedniego stulecia.

ostro

 Dokument bez tytułu