26 września zakończył się pierwszy etap działań Fundacji „Afryka Inaczej” w ramach projektu „Kobiety w Akcji”. Dziewięcioosobowa grupa kobiet z osiedla Mourouj spędziła wraz z tunezyjskimi i polskimi trzy dni, próbując za pomocą fotografii opowiedzieć o swoim codziennym życiu w Tunezji.
Podczas pierwszego dnia odbyło się spotkanie wyłącznie kobiecym gronie – Tunezyjki oraz polska koordynatorka. Uczestniczki opowiadały o swoim codziennym życiu, oczekiwaniach jakie mają wobec nowej sytuacji politycznej oraz o tym, jaką role powinny odgrywać w nowym społeczeństwie. Koordynatorka projektu wraz z uczestniczkami rozmawiały na tematy bliskie kobietom i zaproponowane przez uczestniczki takie jak równość płci, miejsce kobiety w rodzinie na różnych etapach jej kształtowania się oraz oczekiwania wobec mężczyzn.
Następnie uczestniczki przeszły szkolenie, dotyczące reportażu fotograficznego oraz podstaw tworzenia nowych mediów. Na bazie prezentacji przygotowanych przez Jacka Łagowskiego próbowały znaleźć najlepszy sposób na zrobienie dobrego zdjęcia, a następnie na zaprezentowanie go na blogu.
Prezentacji towarzyszyły ożywione dyskusje i uwagi dotyczące tego jak wygląda życie tunezyjskich kobiet, tego co wypada pokazywać na fotografii, a co może być obraźliwe lub nieakceptowane przez społeczeństwo. Po zakończeniu prezentacji uczestniczkom rozdane zostały aparaty. Każda z kobiet miała za zadanie zaprezentować to, jak widzi swoje najbliższe otoczenie. Po tym ćwiczeniu grupa zebrała się w celu skomentowania zdjęć i posumowania dnia warsztatów. Na zakończenie uczestniczkom wypożyczono aparaty, żeby mogły zilustrować jedno z trzech podanych przez animatorów zajęć. Każda z kobiet miała za zadanie wybrać jeden z trzech tematów: 1) Portret bez twarzy, czyli zdjęcie, które nie pokazując twarzy odzwierciedli charakter kobiety, która je zrobiła 2) Pokaż jak wygląda twój wieczór 3) Zaprezentuj na zdjęciach kogoś bliskiego.
Kolejnego dnia uczestniczki zaprezentowały kolejno efekty swojej pracy. Podczas panelu prowadzonego przez polsko-tunezyjski zespół trenerski odbyła się dyskusja na temat tematów tabu związanych z kobietami w Tunezji. Poruszone zostały kwestie pokazywania kobiecego ciała w sztuce. Dwie z uczestniczek zaprezentowały zdjęcia, których tematem przewodnim było nagie ciało – męskie lub kobiece. Rozpoczęła się dyskusja na temat tego jak nagość jest postrzegana w kontekście kobiet i mężczyzn; jak traktowane jest w sztuce m.in. użytkowej (reklamie) i w życiu codziennym. Pojawiła się także kwestia przedstawienia ciała kobiety w ciąży oraz jak postrzegana jest nagość ogólnie w kulturze tunezyjskiej.
Najchętniej wybieranym tematem okazało się pokazywanie autoportretów „bez twarzy”. Uczestniczki, które zdecydowały się na temat pokazywania bliskich ze swojego otoczenia najchętniej prezentowały dzieci.
Po dyskusji oraz szkoleniu technicznym z obsługi bloga kobiety przystąpiły do tworzenia wpisów na specjalnym blogu dostępnym pod adresem femmesenaction.blogspot.com. Każda z nich dodała wybrane przez siebie zdjęcia i opatrzyła je komentarze. Ostatniego dnia uczestniczki dodały kolejne posty, tym razem będące ich opisami oraz zdjęcia, na których zaprezentowała się zarówno każda z uczestniczek jak i cała polsko-tunezyjska ekipa trenerska.
Efektem tego etapu warsztatów jest pierwsza cześć bloga FemmesenAction.
26 września zespół polskich trenerów przeniósł się do Sousse gdzie obecnie trwa kolejny etap projektu, realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem TanitArts.
Marta Górska