Trzy miesiące na malarię

afryka.org Wiadomości Trzy miesiące na malarię

Za trzy miesiące rozpocznie się pora deszczowa w Mali, która co roku prowadzi do nagłego wzrostu zachorowań na malarię. Jednak tym razem jest szansa na ograniczenie skutków tej sezonowej "epidemii".

Mali prowadzi właśnie antymalaryczną kampanię, której głównym celem jest ochrona dzieci i kobiet w ciąży przed zakażeniem zarodźcem malarycznym. Każdego roku w kraju, w którym mieszka ponad 11 milionów mieszkańców, odnotowuje się 800 tysięcy przypadków zachorowań na malarię. Można temu zapobiec.

Dzięki środkom przekazanym przez Global Fund to Fight AIDS, Tuberculosis and Malaria oraz przez prezydenta Stanów Zjednoczonych malijski rząd przystąpił do zdecydowanych działań. Za otrzymane pieniądze rozprowadzi leki antymalaryczne. Kobiety w ciąży otrzymają moskitiery i zostaną poddane terapii, która zmniejszy ryzyko zachorowania na malarię. Jednocześnie zostaną przeprowadzone opryski wewnątrz i w pobliżu domów mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej. Odstraszą one komary, które zarażają malarią. Władze Mali zapowiedziały też, że każde dziecko poniżej piątego roku życia otrzyma bezpłatną pomoc lekarską, jeżeli będzie chore na tę chorobę.

W opinii malijskiej minister zdrowia Zeinab Mint Youba – walka z malarią nie jest przegrana i może zakończyć się sukcesem. Rok 2007 będzie przełomowym okresem w przeciwdziałaniu malarii w Mali – mówi Youba.

(ps, IRIN)

 Dokument bez tytułu