Trzy kolory – Madagaskar

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Trzy kolory – Madagaskar

Był rok 1958. Madagaskar czekał na referendum. Miało ono zdecydować o przyszłości tej wyspy. Jego rezultaty były jasne. Malgasze wybrali niezależność od Francji. 14 października Madagaskar był już autonomiczny, a dwa lata później ogłosił pełną niepodległość. Ale to właśnie w 1958 roku powstała trójkolorowa flaga Madagaskaru.

Flaga Madagaskaru to trzy kolory – biały, czerwony i zielony. Symbolizują one bogatą historię, pragnienie niepodległości i grupę społeczną, która zrealizowała to marzenie o niezależności.

Biały i czerwony to barwy królestwa Merina. W XVIII wieku to małe państwo rolników uprawiających ryż na wyżynach w centralnej części wyspy przekształciło się w silną monarchię, która do 1824 roku podporządkowała sobie cały Madagaskar. Upadek Meriny nastąpił wraz z pojawieniem się Francuzów w 1896 roku. Biały i czerwony zostały użyte we fladze Meriny podczas panowania ostatniej władczyni Meriny, królowej Ranavalony III. Niektórzy twierdzą, że kolory te mają związek z indonezyjskim pochodzeniem Malgaszy.

Kolor zielony na dzisiejszej fladze Madagaskaru to kolor Hova – tak nazywano grupę wpływowych chłopów, którzy byli kimś w rodzaju arystokracji w królestwie Merina. To Hova odegrali najważniejszą rolę w powstaniu niepodległego Madagaskaru.

(kofi)

 Dokument bez tytułu