Trwa proces brytyjskiego najemnika, Simona Manna, oskarżonego o próbę przeprowadzenia zamachu stanu w Gwinei Równikowej. Rozprawa odbywa się w gwinejskiej stolicy Malabo. Dziś powinniśmy usłyszeć wyrok.
Mann, złapany wraz z innymi najemnikami na lotnisku w Zimbabwe, został w tym roku przetransportowany do Gwinei Równikowej. A tam czekały już na niego cela i sąd. Jego transfer z Harare do Malabo był możliwy dzięki współpracy dwóch afrykańskich dyktatorów, Teodoro Obianga Nguema – prezydent Gwinei Równikowej – oraz Roberta Mugabe – przywódca Zimbabwe.
Jednak Mann też aniołem nie jest. Przyznał się do winy, jednocześnie zaprzeczając, że miał być inicjatorem zamachu stanu. Według jego zeznań był tylko wykonawcą wynajętym przez bogatych mocodawców. Wśród nich wskazuje na syna byłej brytyjskiej premier, Margaret Thatcher, Marka oraz libańskiego biznesmena, Eli Calila. Według Manna to miała być oficjalna operacja, której przyklasnęły Hiszpania i RPA.
W Hiszpanii miał czekać na informacje o powodzeniu zamachu stanu, lider gwinejskiej opozycji, Severo Moto. To jemu przypadłaby władza prezydenta. Musiał zostać spełniony tylko jeden warunek.Mann miał dokonać przewrotu jeszcze przed wyborami w Hiszpanii, kiedy u władzy był Jose Maria Aznar, na wypadek, gdyby Aznar stracił władzę.
Wyrok będzie najprawdopodobniej ogłoszony w czwartek. Po czterech latach w zimbabweańskim więzieniu, Manna czeka kolejne trzydzieści w gwinejskim zakładzie karnym. A te cieszą się złą reputacją, co zważywszy wieka Manna, 55 lat, oznacza dożywocie.